آنچه آنها در مورد سلامت شما نشان می دهند


مرد ناخن هایش را نشان می دهد

بدن ما شاخص های زیادی دارد ، اینها متغیرهایی هستند که معمولاً مستعد ارزیابی طبیعی یا تقریباً عادی سلامت و رفاه فرد هستند. یکی از شاخص هایی که نوید ارزیابی سلامت سیستماتیک و عملکرد منظم فرد را می دهد ناخن است.

مردم تمایل دارند ناخن های خود را به طور مرتب کوتاه کنند ، اما آیا هنگام بریدن به آنها نگاهی می اندازند؟ آخرین باری که واقعاً در هنگام کوتاه کردن ناخن های خود به آن دقت کرده اید کی است.

کدام میخ نشان می دهد؟

ناخن های شما می تواند اطلاعات زیادی در مورد سلامت شما نشان دهد. ناهنجاری های ناخن یک سرنخ محرک در مورد بیماریهای خاصی است که اغلب برای آنها ناشناخته هستید. اما برای اینکه بدانیم چگونه ناهنجاری ها را آشکار می کنند ، باید کمی بفهمیم که ناخن ها چه چیزی طبیعی و غیر طبیعی است. بیایید بیاموزیم که چگونه ناخن های شما می تواند ردپایی از وضعیت سلامتی شما را نشان دهد. ما در مورد چگونگی تغییر رنگ ، ظاهر ، شکل و بافت ناخن ها بر سلامت کلی شما بحث خواهیم کرد.

نمایش طبیعی ناخن ها

معمولاً ناخن ها رنگ صورتی مایل به صورتی دارند. در انتهای نزدیک صفحه ناخن یک هلال سفید به نام lunula وجود دارد. ناخن های دست و پا معمولاً عاری از افسردگی و ارتفاع هستند. آنها دارای قوام یکنواخت و قوام یکنواخت هستند.

10 نوع مختلف ناهنجاری ناخن

لوکونشیا

وضعیتی که معمولاً به عنوان تغییر رنگ سفید شناخته می شود. از کلمات یونانی (leuco) به معنی سفید و (اونیکس) به معنی میخ گرفته شده است. وقوع آن به دلیل تجمع ذرات قابل توجهی از کراتوهیالین است. این معمولاً رنگ مایل به صورتی مایل به زرد بستر ناخن را مبهم می کند. ظاهر لکه های سفید ممکن است در تنوع متفاوت به نظر برسد. آنها اغلب عبارتند از:

 • نقاط سوراخ دار نقطه ای
 • پهنای باند و راه راه روی ناخن.
 • نقاط بزرگتر

این نوارها و لکه های سفیدرنگ با هرگونه آسیب به بستر ناخن ، آسیب های روحی مانند ضربه از هر جسم سخت وارد می شوند. هرگونه واکنش آلرژیک و مانیکور مکرر غیر ضروری نیز می تواند علت باشد.

هرگونه آسیب به ناخن می تواند به صورت یک نقطه بزرگتر در مرکز ظاهر شود. واکنشهای آلرژیک به احتمال زیاد به صورت خوشه ای از نقاط پراکنده در سراسر ناخن ظاهر می شوند. لکه های کوچک دقیق مربوط به کمبود روی و کلسیم است. ژلهای مانیکور ، براق کننده ها و سفت کننده ها دارای واکنش های شیمیایی هستند که می توانند باعث ایجاد عفونت قارچی در ناخن های آنیکومایکوزیس شوند ، ظاهری شبیه وب سفید.

تری ناخن

این میخ ها 80٪ کل ساختار ناخن را مات می کنند. Lunula محو شده و یک نوار کوچک از درز معمولی با زمینه صورتی تقریباً 0.5-3 میلی متر از عرض کل نوار قابل مشاهده است.

چنین ناخن هایی بیشتر در بیماران مبتلا به بیماری های زمینه ای سیستمیک ، به ویژه سیروز (بیماری کبد) ، نارسایی مزمن کلیه و نارسایی احتقانی قلب دیده می شود. در بیوپسی ناخن ، مشاهده می شود که افزایش قابل توجهی در رشد بافت همبند و کاهش شدید عروق وجود دارد.

ریچارد تری در سال 1954 ناخن های سفید را در 82 نفر از 100 بیمار مبتلا به سیروز کبدی توضیح داد. در یک نگاه ، این ناخن ها با سایر بیماری های سیستمیک مانند دیابت نوع 2 و جذام نیز مرتبط هستند.

نیم و نیم میخ

ناخن های نیم و نیم به ناخن های لیندسی نیز معروف هستند. ناخن های لیندسی مرز تیز بستر ناخن را به یک قسمت پروگزیمال مایل به سفید و یک قسمت دیستال با قاعده قرمز ، صورتی یا قهوه ای نشان می دهند. همراه با این تغییرات ، رنگدانه ملانین اضافی نیز در واحد ناخن آکرال مشاهده می شود.

سندرم ناخن جدیدی به نام نیم و نیم ناخن در 25 بیمار مشاهده شده است. 24 نفر از این بیماران علائم بیماری کلیوی و 21 نفر آزوتمی داشتند. الگوی سفیدی بستر ناخن پروگزیمال و بستر ناخن دیستال ، نوار قرمز ، صورتی یا قهوه ای ، که 20 تا 60 درصد طول ناخن را اشغال می کند ، باید یکی از احتمال آزوتمی را هشدار دهد. این الگو متمایز از ناخن های سفید کبد سیروز توصیف شده توسط تری است.

لیندسی ، 1967

این تغییرات رنگدانه ای ناخن در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه مشاهده می شود.

خطوط Muehrcke

زوج خطوط عرضی سفید روی ناخن ها دیده می شود. مورک ابتدا نوارهای باریک جفت شده را در 65 بیمار مبتلا به کمبود پروتئین آلبومین در بدن انسان توصیف کرد. مطالعات نشان داده اند که این نوارهای افقی سفید با کاهش سطح آلبومین سرم ارتباط دارند. زیر 2.2 گرم / 100 میلی لیتر

این ناخن ها به طور کلاسیک متورم و ورم دار هستند ، جایی که به طور مداوم بر بستر ناخن زیرین فشار وارد می کنند ، که با تحریک فشار بر عروق ، خارش (قرمزی) را کاهش می دهد. معمولاً دو نوار افقی به موازات یکدیگر و لونول وجود دارد. آنها توسط ناخن های معمولی صورتی و روشن از یکدیگر جدا می شوند. آنها سوراخ یا فرورفتگی را نشان نمی دهند و معمولاً در بخیه های 2 ، 3 و 4 یافت می شوند. به ندرت در تصاویر کوچک یافت می شود

خطوط می

معمولاً خطوط رینولدز نامیده می شود. این خطوط 1-2 میلی متر هستند و به موازات lunula اجرا می شوند. شایع ترین علت این خطوط مسمومیت با آرسنیک است. آنها معمولاً با اعمال فشار بر بستر ناخن ناپدید می شوند. این به طور کلاسیک با مسمومیت با فلزات سنگین و بیماران در جلسات شیمی درمانی منظم همراه است. وقتی ناخن کشیده می شود خطوط مو رشد کرده و ناپدید می شوند.

خطوط بو

خطوط بیوس خود را به صورت شانه های فرورفته روی ناخن نشان می دهند. به صورت افقی روی صفحه ناخن می چرخد. میزان بروز آنها بستگی به عفونت های مکرر ، جلسات شیمی درمانی منظم و مانیکور مکرر دارد. این عوامل باعث آسیب به ماتریس ناخن در حال توسعه می شوند. این رشد ناخن را کند می کند و کاهش رشد ناخن 3 میلی متر در ماه است. توقف تقسیم سلولی در ماتریس ناخن وجود دارد و ظاهری حفره دار به آن می بخشد.

ناخن های قاشق شکل

Koilonychia اصطلاحی است که برای ناخن های افسرده یا ناخن مقعر استفاده می شود. شرایط اولیه این ناخن های قاشق شکل کم خونی فقر آهن مزمن است. ناخن ها از وسط با لبه های برآمده و رو به بالا به سمت پایین فشرده می شوند. قسمتهای جانبی و دیستال ناخن هستند
جدا شده از بستر ناخن

چوب میخ

چوب های روی ناخن با بیماری های قلبی و ریوی ارتباط دارد. ناخن ها شبیه قاشق روی سر هستند. مکانیسم چماقی شامل اتساع رگهای خونی در نواحی دور دست انگشتان است که منجر به تشکیل بیش از حد بافت همبند می شود.

ملانونیچیا ملاس

ملانونیشیا تغییر رنگ قهوه ای-سیاه صفحه ناخن است. ملانین مسئول تغییر رنگ است. ملانوسیت ها در بستر ناخن وجود دارند و بیشتر در حالت استراحت یا غیر فعال هستند. هرگونه استرس ، ضربه و التهاب باعث سنتز و ترشح بیش از حد ملانین می شود. نژادهای رنگدانه تیره ، یعنی. سیاه پوستان ، آسیایی ها ، خاورمیانه ای و اسپانیایی تب ها بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند.

آنیکولیز

یک وضعیت بالینی که به شل شدن یا جدا شدن ناخن یا ناخن پا از بستر زیرین ناخن اشاره دارد. محلول از نوک ناخن شروع می شود و با گذشت زمان به عقب به سمت انتهای پروگزیمال پیشرفت می کند.

افکار نهایی

ناخن ها شاخص کلاسیک سلامت انسان هستند. هرگونه ناهنجاری در آنها نشانه هشداردهنده بیماری مداوم است. معاینه فیزیکی در عمل پزشکی شامل ناخن است که جزء مهمی از معاینه فیزیکی کلی است. در صورت مشاهده هرگونه مورد غیر طبیعی بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

منابع

No Responses

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها
  https://2cindiet.ir/

   

  https://adiet.ir/

   

  https://atkinsshop.ir/

   

  https://arydiet.ir/

  https://badiet.ir/

   

  https://behsadiet.ir/

   

  https://cdiet.ir/

   

  https://chetorr.ir/

   

  https://cliksalamat.ir/

   

  https://clobfit.ir/

   

  https://dfdiet.ir/

   

  https://dietcolob.ir/

   

  https://dietdarmani.ir/

   

  https://dietforlife.ir/

   

  https://dietgroups.ir/

   

  https://dietiic.ir/

   

  https://dietition.ir/

   

  https://dietrejim.ir/

   

  https://dietsalamat.ir/

   

  https://dietsnews.ir/

   

  https://dranbaraa.ir/

   

  https://drbizh.ir/

   

  https://drrezbiz.ir/

   

  https://drshadibizhani.ir/

   

  https://drvitamind.ir/

   

  https://elmetaghzie.ir/

   

  https://exirsalamati.ir/

   

  https://fdiet.ir/

   

  https://fitanfood.ir/

   

  https://fitnesdiet.ir/

   

  https://fitaamin.ir/

   

  https://ganut.ir/

   

  https://foodketo.ir/

   

  https://ghafaridiete.ir/

   

  https://gi-si.ir/

   

  https://gvrt.ir/

   

  https://h-new.ir/

   

  https://happydiet.ir/

   

  https://healthdiets.ir/

   

  https://healthsnews.ir/

   

  https://hodafit.ir/

  https://kermanycom.ir/

   

  https://holodiet.ir/

   

  https://kermanyy.ir/

   

  https://ketogenicdiets.ir/

   

  https://ketodietshop.ir/

   

  https://nuteladiet.ir/

   

  https://nutgeram.ir/

   

  https://nutri-diet.ir/

   

  https://nutricell.ir/

   

  https://nutritionistsnews.ir/

   

  https://mdiet.ir/

   

  https://ketoshope.ir/

   

  https://oplasdiet.ir/

   

  https://parsiandiet.ir/

   

  https://ketozists.ir/

   

  https://laghariii.ir/

   

  https://limome.ir/

   

  https://lemondiet.ir/

   

  https://lagharifit.ir/

   

  https://maangdiet.ir/

   

  https://mi-xi.ir/

   

  https://na-hi.ir/

   

  https://na-se.ir/

   

  https://namnakk.ir/

   

  https://newsab.ir/

   

  https://newshealth.ir/

  https://nildiet.ir/

   

  https://novinn.ir/

   

  https://pcosdiet.ir/

   

  https://pezeshknew.ir/

   

  https://realnutrition.ir/

   

  https://reghim.ir/

   

  https://regimekhob.ir/

   

  https://rejimeketo.ir/

   

  https://rejimkermany.ir/

   

  https://rezhimdarmani.ir/

   

  https://rezhimeghazayi.ir/

   

  https://sabosdiet.ir/

   

  https://rezhimesalem.ir/

   

  https://salamatnew.ir/

   

  https://rezhimlaghar.ir/

   

   

  https://sebnews.ir/

   

  https://zolangdiet.ir/

   

  https://zdiet.ir/

   

  https://xdiet.ir/

   

  https://truediet.ir/

   

  https://taqhzie.ir/

   

  https://wellfitdiet.ir/

   

  https://taghziehnew.ir/

   

  https://sibe-salamati.ir/

   

  https://sha-min.ir/

   

  https://gamewake.ir/

   

  https://giahpezeshkan.ir/

   

  https://ispmr.ir/

   

  https://megig.ir/

   

  https://storg.ir/