گزارش: افغانستان تحت کنترل طالبان قصد دارد در شورای حقوق بشر سازمان ملل عضویت پیدا کند


جدیداکنون می توانید به مقالات فاکس نیوز گوش دهید!

یک گروه ناظر سازمان ملل متحد بر این احتمال تاکید کرده است که افغانستان تحت کنترل طالبان بتواند در ماه اکتبر کرسی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد کسب کند.

دیده بان سازمان ملل با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی در توئیتر در مورد قصد مالدیو برای نامزدی برای یک کرسی در شورای حقوق بشر بحث کرد و اشاره کرد که دیگر نامزدهای رقابت کننده برای کرسی های آزاد آسیایی شامل کره جنوبی، ویتنام، بنگلادش، بحرین، قرقیزستان و افغانستان هستند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل با بحث و جدل بیگانه نیست و وجود اعضای غیردموکراتیک و دیکتاتوری در شورا چیز جدیدی نیست. در اوایل سال جاری، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روسیه را از عضویت شورا خارج کرد.

دیگر اعضای جنجالی شامل چین، کوبا و ونزوئلا هستند.

طالبان ادعا می کند که بی اطلاع بوده است، الزواهری، رئیس القاعده، قبل از حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در افغانستان بوده است.

افغانستان یکی از چهارده کرسی انتخاباتی را اشغال خواهد کرد. دولت سابق افغانستان کنترل نمایندگی دائمی سازمان ملل را حفظ می کند، اما طالبان یکی از سخنگویان خود را برای تصدی این سمت به عنوان سفیر معرفی کرد، تصمیمی که به کمیته نه نفره استوارنامه شامل چین، روسیه و ایالات متحده واگذار شد. این کمیته هنوز در مورد درخواست طالبان تصمیم نگرفته است.

هیلل نویر، مدیر اجرایی دیده بان سازمان ملل، آن را “دو مرحله” برای این سازمان خواند طالبان برای به دست آوردن کرسی در شورا

کارت امتیازی شورای حقوق بشر در مورد افغانستان بیشتر از آن که در حمایت از آن باشد، در برابر آن امتیاز دارد. دولت کنونی افغانستان نه معاهده اصلی بین المللی حقوق بشر را تصویب نکرده است و نه طرحی را برای تطبیق توصیه های بازنگری دوره ای جهانی تدوین یا منتشر کرده است.

سفیر افغانستان نصیر احمد اندیشه در نشست ویژه شورای حقوق بشر در مورد وضعیت افغانستان در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو، سوئیس، 24 اوت 2021 صحبت می کند.

سفیر افغانستان نصیر احمد اندیشه در نشست ویژه شورای حقوق بشر در مورد وضعیت افغانستان در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو، سوئیس، ۲۴ اوت ۲۰۲۱ صحبت می کند.
(رویترز/دنیس بالی‌بوس)

سازمان ملل متحد در ۱ ژوئیه یک “بحث فوری” در مورد افغانستان برگزار کرد و به نگرانی ها در مورد کنترل این کشور توسط طالبان پرداخت. گزارشی از نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان که تنها چند هفته بعد منتشر شد، صحت بسیاری از نگرانی های مطرح شده در پی این تغییر قدرت را تایید کرد.

عقب نشینی ناموفق بایدن از افغانستان به طالبان اجازه داد کشور را به یک دولت تروریستی تبدیل کند

در این گزارش اشاره شده است که طالبان “با سرکوب اعتراضات و محدود کردن آزادی رسانه ها، مخالفت خود را محدود کرده اند” و همچنین به تضعیف حقوق زنان و دختران، از جمله محدودیت در حقوق دسترسی به آموزش و محل کار و مشارکت در زندگی عمومی اشاره کرده است.

جنگجویان طالبان در 25 نوامبر 2021 در کابل در کنار پرچم طالبان در گردهمایی که در آن بزرگان هزاره افغان قول حمایت از حاکمان جدید طالبان کشور را دادند، می ایستند.

جنگجویان طالبان در ۲۵ نوامبر ۲۰۲۱ در کابل در کنار پرچم طالبان در گردهمایی که در آن بزرگان هزاره افغان قول حمایت از حاکمان جدید طالبان کشور را دادند، می ایستند.
(عارف کریمی/ خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ)

این گزارش نگرانی‌هایی را مطرح می‌کند که طالبان بدون مجازات عمل می‌کنند و بحران اقتصادی، مالی و انسانی در سراسر کشور وضعیت را تشدید کرده است.

سیک های افغانستان به دلیل آزار و اذیت مذهبی در خانه به دنبال پناهندگی در هند هستند

مارکوس پوتزل، نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت: “آموزش نه تنها یک حق اولیه بشری است، بلکه کلید توسعه یک ملت است.”

نیروهای طالبان جاده‌های اطراف یک فرودگاه را مسدود می‌کنند، در حالی که یک زن برقع در کابل، افغانستان، 27 اوت 2021 در حال عبور است.

نیروهای طالبان جاده‌های اطراف یک فرودگاه را مسدود می‌کنند، در حالی که یک زن برقع در کابل، افغانستان، ۲۷ اوت ۲۰۲۱ در حال عبور است.
(رویترز/استرینگر)

وی افزود: «زمان فراتر از آن است که همه افغان ها بتوانند پس از ۲۰ سال درگیری مسلحانه در صلح زندگی کنند و زندگی خود را بازسازی کنند. نظارت ما نشان می دهد که با وجود بهبود وضعیت امنیتی از (۱۵ اوت) تا کنون، مردم افغانستان، به ویژه زنان و دختران، از برخورداری کامل از حقوق انسانی خود محروم هستند.

بر اساس این گزارش، حداقل ۵۹ درصد از جمعیت به کمک های بشردوستانه نیاز دارند که افزایش قابل توجهی از شش میلیون نفر از آغاز سال ۲۰۲۱ را نشان می دهد.

برای دریافت برنامه FOX NEWS اینجا را کلیک کنید

سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تاکید کرد که طالبان در هیچ یک از نهادهای سازمان ملل نمایندگی ندارند و این افغانستان است که نماینده خود را در این ماموریت دائمی حفظ می کند. سخنگوی مجمع عمومی به سؤالات درباره موضع سازمان ملل در مورد تصمیم معلق پاسخی نداد.

ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ از شورای حقوق بشر خارج شد زیرا این گروه از ناقضان حقوق بشر محافظت می کند و “محلی برای تعصب سیاسی” است. پرزیدنت بایدن مدت کوتاهی پس از روی کار آمدن، به دنبال انتخاب مجدد در شورا بود و کرسی را برای دوره ۲۰۲۲-۲۰۲۴ تضمین کرد.