ناتو می گوید در صورت به خطر افتادن ثبات آماده است در کوزوو مداخله کند.


جدیداکنون می توانید به مقالات فاکس نیوز گوش دهید!

نیروهای تحت رهبری ناتو آماده هستند تا در صورت به خطر افتادن ثبات در منطقه، در شمال کوزوو مداخله کنند.

ناتو روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تنش‌ها در شهرداری‌های شمالی کوزوو در حال افزایش است و نیروی کوزوو پریشتینا (KFOR) اوضاع را از نزدیک زیر نظر دارد.

پرونده - نمایی از جاده به گذرگاه های مرزی Jarinje و Bernjak، پس از اینکه صرب های کوزوو موانعی را که ایجاد کرده بودند، در Jarinje، کوزوو، در 2 اکتبر 2021 برداشتند.

پرونده – نمایی از جاده به گذرگاه های مرزی Jarinje و Bernjak، پس از اینکه صرب های کوزوو موانعی را که ایجاد کرده بودند، در Jarinje، کوزوو، در ۲ اکتبر ۲۰۲۱ برداشتند.
(ارکین کچی/ خبرگزاری آنادولو از طریق گتی ایماژ)

KFOR، نیروی حافظ صلح به رهبری ناتو، در سال ۱۹۹۹ با تصویب قطعنامه ۱۲۴۴ شورای امنیت سازمان ملل که در واکنش به تشدید بحران انسانی ایجاد شد، تأسیس شد.

تنش ها دوباره در بحبوحه مقررات جدید دولتی افزایش یافته است که افرادی را که با شناسنامه صربستان وارد کوزوو می شوند مجبور می کند در طول اقامت خود در آنجا یک سند موقت جایگزین کنند.

رئیس جمهور اوکراین تخلیه اجباری منطقه دونتسک را اعلام کرد

روز یکشنبه، صرب‌های قومی در شمال کوزوو – یک کشور تا حدی به رسمیت شناخته شده که با صربستان در بالکان هم مرز است – در اعتراض به قانون جدید، دو گذرگاه مرزی کلیدی با صربستان را مسدود کردند.

ناتو گفت KFOR وضعیت را از نزدیک زیر نظر دارد “و آماده است در صورت به خطر افتادن ثبات، مداخله کند.”

ناتو در بیانیه‌ای اعلام کرد: «KFOR یک وضعیت قابل مشاهده و چابک در زمین حفظ می‌کند و فرمانده KFOR با همه طرف‌های اصلی خود از جمله نمایندگان سازمان‌های امنیتی کوزوو و صرب‌های دفاعی در تماس است».

برای دریافت فاکس نیوز اینجا را کلیک کنید

مقررات جدید قرار بود از اول آگوست اجرایی شود، اما کوزوو اواخر روز یکشنبه اعلام کرد تصمیم گیری در مورد پلاک ها و شناسنامه های صادر شده توسط صربستان را تا اول سپتامبر به تعویق می اندازد.