مسیر ۱۱ سپتامبر: چگونه بن لادن طراح حملات تروریستی ویرانگر شد


جدیداکنون می توانید به مقالات فاکس نیوز گوش دهید!

اسامه بن لادن شهرت خود را به عنوان یک مغز متفکر ترور در دهه های قبل از ۱۱ سپتامبر پرورش داد و اجساد را در سراسر قاره ها پراکنده کرد و بارها در رادار سیا فرود آمد. حملات ویرانگر به برج‌های دوقلوی نیویورک و پنتاگون، ایالات متحده را به طولانی‌ترین جنگ تاریخ سوق می‌دهد و میراث وحشتناک بن لادن را مستحکم می‌کند.

نویسنده و افسر سابق شبه نظامی سیا: “به عنوان یک افسر سابق تفنگداران دریایی، کار هشت ساله من با حملات ۱۱ سپتامبر بسیار مشخص شد.” الیوت آکرمن به فاکس نیوز گفت.

سفر بن لادن برای تبدیل شدن به یکی از بدنام ترین رهبران جهادی تمام دوران در سال ۱۹۷۹ شکل گرفت. به اصرار استادش عبدالله یوسف عزام، بن لادن تحصیلات دانشگاهی را رها کرد و عربستان سعودی را ترک کرد تا به جهاد علیه شوروی بپیوندد. آکرمن گفت که به افغانستان حمله کرده بود. نقش بن لادن، پسر یک غول ثروتمند ساختمانی و دوست نزدیک خانواده سلطنتی عربستان سعودی، در درجه اول تامین مالی آموزش مجاهدین جدید بود.، اصطلاحی برای توصیف چریک هایی که از طرف اسلام می جنگند.

عزام و بن لادن در سال ۱۹۸۹ به تأسیس القاعده – که به “پایگاه” ترجمه می شود – کمک کردند. آکرمن گفت که شوروی در همان سال از افغانستان خارج شد و بن لادن یک قهرمان به کشور خود بازگشت. اما بن لادن و مربی سابقش به زودی به طرف های مخالف مناظره خشونت آمیز درباره آینده جهاد ختم شدند.

کنترل کننده ترافیک هوایی نیویورک تجربه خود از کار در ۱۱ سپتامبر را به یاد می آورد: «کاملاً هولناک»

آکرمن گفت: «ما شروع به دیدن تعریفی می کنیم که القاعده و بسیاری از جهادی ها آن را «دشمن نزدیک» در مقابل «دشمن دور» می نامند. “دشمن نزدیک” رژیم های خودکامه در خاورمیانه مانند رژیم صدام حسین یا حتی خانواده سلطنتی عربستان بودند که بسیاری از جهادی ها احساس می کردند فاسد هستند و باید سرنگون شوند. دموکراسی های غربی، از جمله ایالات متحده، که از این رژیم های مستبد در خاورمیانه حمایت کردند.»

عزام می خواست بر روی “دشمن نزدیک” تمرکز کند، اما بن لادن نگاهش به غرب بود. در ۲۴ نوامبر ۱۹۸۹، یک خودروی بمب گذاری شده در پیشاور، پاکستان، عزام را کشت و عملاً به بحث پایان داد. مقامات هرگز مقصر قطعی را شناسایی نکردند.

اف‌بی‌آی ۲۰ سال پس از حملات، سند تازه‌ای را منتشر کرد که به تازگی از طبقه بندی ۱۱ سپتامبر خارج شده بود.

در ۲ اوت ۱۹۹۰، عراق به کویت حمله کرد. ملک فهد بن عبدالعزیز آل سعود از ترس اینکه صدام حسین نیروهای خود را به عربستان سعودی هل دهد، پذیرفت. کمک نظامی از ایالات متحده.

آکرمن گفت: «این منجر به شکاف عمیقی بین بن لادن و خاندان سلطنتی سعودی می شود. آنچه بن لادن می‌خواهد استفاده از جهادگران، رزمندگان مقدسش، برای آزادسازی کویت است.

با آغاز جنگ خلیج فارس، القاعده به فعالیت فعالانه خود در مقیاس جهانی ادامه داد. در ۸ نوامبر ۱۹۹۰، FBI به خانه نیوجرسی یورش برد السید نصیر چند روز پس از قتل خاخام مایر کاهانه، بنیانگذار اتحادیه دفاع یهودیان. اف‌بی‌آی گفت که نصیر کاهانه را “ترور” کرد، اگرچه نوسر از قتل تبرئه شد و در عوض به اتهامات کمتر مرتبط محکوم شد. نصیر یکی از اعضای القاعده علی محمد بود.

“[The FBI found] آکرمن گفت، شواهد گسترده ای از توطئه های تروریستی، از جمله طرح هایی که بازتاب حملات ۱۱ سپتامبر است، که برای منفجر کردن آسمان خراش های شهر نیویورک است.

عربستان سعودی در سال ۱۹۹۱ بن لادن را به دلیل انتقادات مکرر وی از اتحاد آمریکا و عربستان اخراج کرد. دولت عربستان در نهایت تابعیت او را لغو می کند و خانواده اش را متقاعد می کند که او را قطع کنند.

ایمن الزواهری کیست؟ رهبر القاعده در افغانستان کشته شد

اسامه بن لادن در سال 1998 با خبرنگاران در خوست افغانستان صحبت می کند

اسامه بن لادن در سال ۱۹۹۸ با خبرنگاران در خوست افغانستان صحبت می کند
(عکس از مظهرعلی خان/آپ)

بن لادن و پیروانش در قراردادی که توسط محمد تنظیم شده بود، ابتدا به افغانستان و سپس به سودان نقل مکان کردند، همان مردی که با نصیر ارتباط داشت. بن لادن پایگاهی برای مبارزان مجاهد ایجاد کرد و شروع به طراحی اولین حمله بزرگ خود کرد.

در ۲۹ دسامبر ۱۹۹۲، عوامل القاعده بمبی را در هتلی در عدن، یمن منفجر کردند. سربازان آمریکایی در مسیر یک ماموریت بشردوستانه در سومالی در هتل اقامت داشتند و هدف حمله قرار گرفتند، اما تا زمان انفجار بمب قبلاً آنجا را ترک کرده بودند. دو غیرنظامی کشته شدند.

دو ماه بعد، در ۲۶ فوریه ۱۹۹۳، الف کامیون بمب گذاری شده منفجر شد زیر برج شمالی مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک. در حالی که این بمباران به شدت به هر دو ساختمان آسیب رساند و شش نفر را کشت و بیش از ۱۰۰۰ نفر را مجروح کرد، اما هدف آن سقوط هر دو برج بود که می توانست ده ها هزار نفر را کشته باشد.

آکرمن گفت که نوصیر در زمانی که هنوز در زندان بود و در همکاری با رمزی یوسف به برنامه ریزی حمله کمک کرد. گفته می شود که هر دو نفر از نظر مالی با بن لادن در ارتباط بوده اند.

عکس های نمادین ۹/۱۱ و عکاسانی که آنها را گرفته اند: در اینجا داستان آنها وجود دارد

در 25 ژوئن 1996 در یک کامیون بمب گذاری شده در یک مجتمع نظامی آمریکا در عربستان سعودی منفجر شد و برج های خوب را ویران کرد.

در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۶ در یک کامیون بمب گذاری شده در یک مجتمع نظامی آمریکا در عربستان سعودی منفجر شد و برج های خوب را ویران کرد.
(عکس آسوشیتدپرس/صالح رفاعی)

حمله بزرگ بعدی در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۶ رخ داد، زمانی که یک کامیون بمب گذاری شده در نزدیکی پادگان ها در “خبر” عربستان سعودی که پرسنل نیروی هوایی آمریکا در آن قرار داشتند، منفجر شد. در این انفجار ۱۹ نیروی هوایی کشته و ۴۹۸ تن دیگر از جمله تعدادی از اتباع سعودی و بازدیدکنندگان خارجی زخمی شدند. آکرمن گفت که این حمله رسما به حزب الله و ایران وابسته بود، اما بن لادن و القاعده مسئولیت آن را بر عهده گرفتند.

در ۷ اوت ۱۹۹۸، القاعده دو سفارت ایالات متحده را با انفجارهای همزمان مورد حمله قرار داد. در نایروبی کنیا ۲۱۳ نفر جان باختند و بیش از ۴۵۰۰ نفر مجروح شدند. در دارالسلام، تانزانیا، ۱۱ نفر کشته و ۸۵ نفر زخمی شدند.

آکرمن گفت: «القاعده به هدف قرار دادن منافع ایالات متحده در خارج از کشور ادامه می دهد و در اکتبر سال ۲۰۰۰ زمانی که اعضای القاعده به ناو یو اس اس کول حمله کردند به اوج خود رسید.

مقامات آمریکایی می گویند که حمله هواپیماهای بدون سرنشین سیا رهبر القاعده تحت تعقیب را در بمباران یو اس اس کول کشته است

زمانی که عوامل القاعده با یک قایق کوچکتر مملو از مواد منفجره به آن نزدیک شدند، کشتی در عدن، یمن حمل شد. در این انفجار ۱۷ ملوان کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند.

آکرمن گفت: «زمانی که بن لادن و همکارانش به کول حمله کردند، سیا از قبل برنامه هایی برای کشتن بن لادن داشت. با این حال، دولت کلینتون هرگز این طرح ها را روشن نکرد و در روزهای قبل از ۱۱ سپتامبر، آنها در قفسه ها باقی ماندند.

آتش‌نشان‌ها از میان ابرهای دود در 11 اکتبر 2001 در شهر نیویورک از خرابه‌های مرکز تجارت جهانی عبور می‌کنند.  با ربودن چهار هواپیما در 11 سپتامبر 2001 توسط تروریست های القاعده، نزدیک به 3000 نفر کشته شدند.

آتش‌نشان‌ها از میان ابرهای دود در ۱۱ اکتبر ۲۰۰۱ در شهر نیویورک از خرابه‌های مرکز تجارت جهانی عبور می‌کنند. با ربودن چهار هواپیما در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ توسط تروریست های القاعده، نزدیک به ۳۰۰۰ نفر کشته شدند.
(AP Photo/Stan Honda)

۲۰ سال بعد، قهرمان ۱۱ سپتامبر به نسل های جوان تر می گوید “بزرگترین نجات” در جهان مدرن را “هرگز فراموش نکنید”

احمد شاه مسعود، سیاستمدار افغان و فرمانده قدیمی مجاهدین، تلاش کرد در اوایل سال ۲۰۰۱ به ایالات متحده در مورد بن لادن هشدار دهد. سوابق دولتی. مسعود درباره طرح های بن لادن و القاعده برای حمله به ایالات متحده “دانش محدود” داشت و سعی کرد در جریان سخنرانی در اروپا به دولت آمریکا درباره رهبر تروریست ها هشدار دهد.

مسعود زنده نمی ماند تا نقشه های بن لادن به نتیجه برسد. او برای سال‌ها با طالبان و القاعده مخالفت کرده بود، زیرا گروه‌های تروریستی در افغانستان نفوذ می‌کردند. در ۹ سپتامبر ۲۰۰۱، دو عامل القاعده خود را به عنوان روزنامه نگار درآوردند و مسعود را در یک بمب گذاری انتحاری به دستور بن لادن کشتند.

آکرمن گفت: میز برای اسامه بن لادن آماده شده است. “احمد شاه مسعود مرده است. او یک سکوی ثابت از داخل افغانستان دارد و تقریباً ۱۰ سال برنامه ریزی در حال انجام است، به تلاش شکست خورده خود برای تخریب مرکز تجارت جهانی در اوایل دهه ۹۰. دو روز است. قبل از ۱۱ سپتامبر و از طریق برنامه ریزی و تامین مالی بن لادن، این حملات قریب الوقوع هستند… و به یک جنگ ۲۰ ساله، طولانی ترین جنگ در تاریخ آمریکا ادامه خواهند داد.”

برای دریافت برنامه FOX NEWS اینجا را کلیک کنید

تروریست های القاعده بامداد ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ چهار هواپیما را ربودند و دو فروند از آنها را به سمت برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک به پرواز درآوردند. هواپیماربایان هواپیمای سوم را به داخل پنتاگون در آرلینگتون ویرجینیا بردند. مسافران و خدمه هواپیمای چهارم جنگیدند و هواپیما را قبل از رسیدن به واشنگتن دی سی در میدانی در پنسیلوانیا کوبیدند.

یک ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در عرض یک ماه حمله خود به افغانستان را با هدف بیرون راندن بن لادن، القاعده و طالبان آغاز کرد. پیش از خروج فاجعه بار در آگوست ۲۰۲۱، نیروهای آمریکایی برای دو دهه آینده در این کشور ماندند.

جمعیتی خبر مرگ اسامه بن لادن را در 2 مه 2011 در شهر نیویورک جشن می گیرند.

جمعیتی خبر مرگ اسامه بن لادن را در ۲ مه ۲۰۱۱ در شهر نیویورک جشن می گیرند.
(کریستوفر ایوانز/گروه رسانه نیوز/بوستون هرالد از طریق گتی ایماژ)

در همین حال، بن لادن نزدیک به ۱۰ سال از دستگیری طفره رفت. سرانجام، اطلاعات ایالات متحده آمریکا طراح ترور ۵۴ ساله را در یک مجتمع در پاکستان ردیابی کرد. در ساعات اولیه ۱ مه ۲۰۱۱، یک تیم از نیروی دریایی SEAL به محوطه حمله کردند و بن لادن و چهار نفر دیگر را کشتند و جشن های بین المللی را برانگیختند.