علوم ورزشی چه نوع رژیم های کتوژنیک هستند و کدام برای شما مناسب است؟


آنچه در این مقاله می خوانید

برخی از طرفداران رژیم های کتوژنیک ممکن است 100٪ طرفدار رژیم باشند ، اما برخی دیگر دریافتند که به کربوهیدرات یا پروتئین بیشتری احتیاج دارند ، بنابراین رژیم های کم کربوهیدرات و پرچرب می توانند برای رفع نیازهای آنها دستکاری شوند. در نتیجه ، توصیف رژیم های کتوژنیک وجود داشته است. همه انواع رژیم های کتوژنیک یک ویژگی مشترک دارند و آن این است که بدن را در حالت کتون قرار می دهند.

کاهش کتون زمانی رخ می دهد که بدن به جای کربوهیدرات ها به چربی ها به عنوان منبع اصلی انرژی خود تبدیل می شود. حفظ بدن به مدت طولانی در حالت کتون منجر به کاهش وزن می شود. سوزاندن کتون یک وضعیت متابولیک طبیعی است که در آن بدن به جای کربوهیدرات چربی می سوزاند.

این انگیزه اکثر افراد برای پیروی از چنین رژیم هایی است و به دلیل ساده شدن روند کاهش وزن ، بسیاری از افراد آن را انتخاب می کنند. رژیم کتوژنیک علاوه بر کاهش وزن ، فواید دیگری نیز دارد ، از جمله تثبیت روحیه افراد مبتلا به اختلال دوقطبی و کاهش حملات صرع در بیماران مبتلا به صرع.

اما برای اکثر مردم ، رژیم کتوژنیک یک رژیم ناپایدار است که عواقب موقتی دارد. اما همیشه توصیه می شود از رژیمی پیروی کنید که بتوانیم آن را ادامه دهیم. کاهش مصرف کربوهیدرات به همان میزان که رژیم کتوژنیک اصلی توصیه می کند بسیاری از غذاهای مغذی مانند غلات کامل ، انواع سبزیجات و میوه ها را حذف کنید.

اگر در حال حاضر از رژیم کتوژنیک استفاده می کنید یا علاقمند به شروع آن هستید ، ممکن است با خود فکر کنید که کدام رژیم برای شما مناسب است. پاسخ به این س onال به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله هدف ، سطح فعالیت و وضعیت سلامتی شما. در این مقاله ، ما به چهار نوع رایج از رژیم های کتوژنیک اشاره می کنیم. ما به شما یادآوری می کنیم که اگرچه مطالعات زیادی در مورد کاهش کتون انجام شده است ، اما این گونه ها زیاد مورد مطالعه قرار نگرفته اند.

انواع رژیم های کتوژنیک

به طور کلی چهار نوع رژیم کتوژنیک رایج وجود دارد ، از جمله:

 • یک رژیم کتوژنیک استاندارد که در آن مجاز به مصرف مقادیر بسیار کمی کربوهیدرات هستید.
 • یک رژیم کتوژنیک هدفمند که می توانید کربوهیدرات خود را قبل از ورزش افزایش دهید.
 • رژیم کتوژنیک سرشار از پروتئین که مشابه کتوژن استاندارد است اما پروتئین بیشتری دارد.
 • رژیم کتوژنیک دوره ای یا چرخشی که در آن می توانید میزان کربوهیدرات ها را به صورت دوره ای افزایش دهید.

الزامات رژیم کتوژنیک استاندارد چیست؟

این رژیم رایج ترین روش کتوژنیک است و می گوید 75 درصد کالری دریافتی شما باید از چربی ها ، 20 درصد از پروتئین ها و 5 درصد از کربوهیدرات ها تامین شود. این بدان معناست که شما باید کربوهیدرات خود را به 20 تا 30 گرم در روز محدود کنید. باید بدانید که اگرچه اکثر افراد تحت این نوع رژیم کتوژنیک قرار می گیرند ، اما این رژیم غذایی اصیل نیست یا نوعی درمان رژیم کتوژنیک محسوب نمی شود (نوعی که گفته می شود به کودکان مبتلا به صرع کمک می کند). رژیم اصلی شامل درصد های مختلفی است: 80 درصد کالری از چربی ، 15 درصد از پروتئین و 5 درصد از کربوهیدرات ها تامین می شود. این نوع رژیم کتوژنیک برای افرادی مناسب است که می خواهند روند کاهش وزن خود را تسریع کرده و می خواهند از مزایای دیگر نیز برخوردار شوند.

نکته: افرادی هستند که نباید از نوع استاندارد رژیم کتوژنیک (یا شکل دیگر) پیروی کنند: زنان باردار ، افراد مبتلا به دیابت و افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند. نکروز کتون می تواند باعث بوی بد دهان ، سرگیجه ، یبوست و کاهش سطح انرژی در چند هفته اول شود که آنفلوآنزای کتونی نامیده می شود. علاوه بر این ، تغییرات بسیار جدی و ناگهانی وزن در نتیجه رژیم کتوژنیک نیز می تواند کشنده باشد.


حتما بخوانید: آنفلوآنزای کتو چیست؟


رژیم کتوژنیک هدفمند یا TKD چیست؟

رژیم های کتوژنیک چه نوع هستند و کدام برای شما مناسب است؟

این نوع رژیم کتوژنیک به این صورت است که شما این رژیم را 30 تا 45 دقیقه قبل از ورزش حفظ می کنید و سپس زمان خوردن حدود 25 گرم کربوهیدرات فرا رسیده است. هدف این است که کربوهیدرات کافی برای سوزاندن تمرین خود داشته باشید و همچنین بتوانید پس از سرد شدن به راحتی به کتون ها بازگردید. کربوهیدرات هایی را انتخاب کنید که به راحتی هضم شوند (مانند نان سفید یا برنج سفید) ، و مراقب باشید که آنها را به کل کالری دریافتی روزانه خود اضافه نکنید.

این نوع رژیم کتوژنیک برای افرادی مناسب است که به طور منظم و منظم تمرینات شدید و سنگینی را برای عضله سازی انجام می دهند. به عنوان مثال ، دویدن ، شنا یا تنیس برای چند ساعت. اما دو روز در هفته رفتن به باشگاه و تمرین با شدت و سرعت متعادل نیازی به این روش ندارد.

نکته: از رژیم کتوژنیک هدفمند پیروی نکنید مگر اینکه به مدت یک یا دو ماه از رژیم کتوژنیک استاندارد استفاده کرده باشید. این ایده “سازگاری با کتون” نامیده می شود و هنگامی که بدن شما از چربی به عنوان سوخت استفاده می کند ، می تواند به عقب برگردد و به سمت کربوهیدراتهای متوسط ​​حرکت کند. در صورت ابتلا به دیابت ، قبل از تصمیم گیری در مورد رژیم غذایی با پزشک خود مشورت کنید.

حاکی از
باید خوانده شود:

ورزش در رژیم کتوژنیک چگونه باید انجام شود؟

رژیم کتوژنیک پر از پروتئین چیست؟

هدف از این نوع رژیم کتوژنیک افزایش کمی پروتئین است. پروتئین باید حدود 30 درصد از کل کالری شما را تشکیل دهد و شما باید 65 درصد چربی و 5 درصد کربوهیدرات دریافت کنید. سعی کنید پروتئین را از منابع گیاهی و حیوانی دریافت کنید.

این نوع رژیم کتوژنیک برای افرادی که برای حفظ توده عضلانی خود نیاز به پروتئین دارند مناسب است ، مانند بدنسازان و افراد مسن که باید از تجزیه ماهیچه ها جلوگیری کنند. این نوع رژیم کتوژنیک برای افرادی که علائم کمبود پروتئین دارند نیز مناسب است. این علائم شامل تحلیل عضلات یا نازک شدن موها می شود.

نکته: افرادی که مشکلات کلیوی دارند باید مراقب باشند که مصرف پروتئین خود را بیش از حد افزایش ندهند زیرا این افراد می توانند ضایعاتی در خون ایجاد کنند.

اگر از رژیم درمانی استفاده می کنید ، رژیم کتوژنیک سرشار از پروتئین برای شما مناسب نیست. دلیل اینکه مصرف پروتئین در رژیم کتوژنیک به طور کلی محدود است این است که هدف رژیم کتوژنیک درمان صرع و افزایش تعداد کتون ها در بدن است. اگر مقدار زیادی کتون دارید ، پروتئین شما را از حالت کتون خارج نمی کند ، اما قطعاً میزان کتون ها را در خون شما کاهش می دهد. از آنجا که کمی بیشتر پروتئین بر توانایی بدن شما برای ماندن در حالت کتون تأثیر نمی گذارد ، این نوع رژیم کتوژنیک نتایج مشابهی با رژیم کتوژنیک استاندارد خواهد داشت.

رژیم کتوژنیک در گردش چیست؟

از انواع مختلف رژیم های کتوژنیک ، ما به آخرین رژیم غذایی رسیده ایم. در رژیم کتوژنیک در حال گردش ، رژیم را به صورت چرخشی وارد کرده و ترک می کنید: معمولاً به مدت پنج روز رژیم می گیرید و سپس برای یک یا دو روز کربوهیدرات بیشتری مصرف می کنید. به هدف رژیم کتوژنیک این است که رعایت آن آسان تر شود. هر پنج یا شش روز می توانید کربوهیدرات هایی را که از آنها محروم بودید بخورید. هیچ قانون خاصی برای خوردن کربوهیدرات در روزهای آزاد وجود ندارد ، اما توصیه می شود که در مصرف آن زیاده روی نکنید زیرا بازگشت بدن به حالت کتون دشوار است.

این نوع رژیم کتوژنیک برای افرادی مناسب است که به سختی می توانند رژیم کتوژنیک را رعایت کنند. این نوع رژیم ممکن است برای کسانی مناسب باشد که می خواهند استراحت کنند و کربوهیدرات بخورند. اما باید مراقب باشید که در روزهای آزاد خود پرخوری نکنید. شاید شنیده باشید که رژیم های کتوژنیک در گردش برای ورزشکارانی که از کربوهیدرات اضافی برای سوزاندن تمرینات یا مسابقات خود استفاده می کنند ، توصیه می شود.

نکته: توصیه می کنیم قبل از شروع این نوع رژیم کتوژنیک ، نوع استاندارد را تمرین کنید تا بدن شما به استفاده از چربی به عنوان سوخت عادت کند. زیرا روزهای تعطیل می تواند روند نتیجه گیری شما را کند کند. رژیم های کتوژنیک چرخشی می توانند باعث ایجاد نوسان در آب بدن و سرگیجه شوند. افراد مبتلا به مشکلات قلبی نیز ممکن است بر قلب خود فشار بیاورند.


بیشتر بخوانید: غذاهای مجاز در رژیم کتوژنیک کدامند؟


تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com


No Responses

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها
  https://2cindiet.ir/

   

  https://adiet.ir/

   

  https://atkinsshop.ir/

   

  https://arydiet.ir/

  https://badiet.ir/

   

  https://behsadiet.ir/

   

  https://cdiet.ir/

   

  https://chetorr.ir/

   

  https://cliksalamat.ir/

   

  https://clobfit.ir/

   

  https://dfdiet.ir/

   

  https://dietcolob.ir/

   

  https://dietdarmani.ir/

   

  https://dietforlife.ir/

   

  https://dietgroups.ir/

   

  https://dietiic.ir/

   

  https://dietition.ir/

   

  https://dietrejim.ir/

   

  https://dietsalamat.ir/

   

  https://dietsnews.ir/

   

  https://dranbaraa.ir/

   

  https://drbizh.ir/

   

  https://drrezbiz.ir/

   

  https://drshadibizhani.ir/

   

  https://drvitamind.ir/

   

  https://elmetaghzie.ir/

   

  https://exirsalamati.ir/

   

  https://fdiet.ir/

   

  https://fitanfood.ir/

   

  https://fitnesdiet.ir/

   

  https://fitaamin.ir/

   

  https://ganut.ir/

   

  https://foodketo.ir/

   

  https://ghafaridiete.ir/

   

  https://gi-si.ir/

   

  https://gvrt.ir/

   

  https://h-new.ir/

   

  https://happydiet.ir/

   

  https://healthdiets.ir/

   

  https://healthsnews.ir/

   

  https://hodafit.ir/

  https://kermanycom.ir/

   

  https://holodiet.ir/

   

  https://kermanyy.ir/

   

  https://ketogenicdiets.ir/

   

  https://ketodietshop.ir/

   

  https://nuteladiet.ir/

   

  https://nutgeram.ir/

   

  https://nutri-diet.ir/

   

  https://nutricell.ir/

   

  https://nutritionistsnews.ir/

   

  https://mdiet.ir/

   

  https://ketoshope.ir/

   

  https://oplasdiet.ir/

   

  https://parsiandiet.ir/

   

  https://ketozists.ir/

   

  https://laghariii.ir/

   

  https://limome.ir/

   

  https://lemondiet.ir/

   

  https://lagharifit.ir/

   

  https://maangdiet.ir/

   

  https://mi-xi.ir/

   

  https://na-hi.ir/

   

  https://na-se.ir/

   

  https://namnakk.ir/

   

  https://newsab.ir/

   

  https://newshealth.ir/

  https://nildiet.ir/

   

  https://novinn.ir/

   

  https://pcosdiet.ir/

   

  https://pezeshknew.ir/

   

  https://realnutrition.ir/

   

  https://reghim.ir/

   

  https://regimekhob.ir/

   

  https://rejimeketo.ir/

   

  https://rejimkermany.ir/

   

  https://rezhimdarmani.ir/

   

  https://rezhimeghazayi.ir/

   

  https://sabosdiet.ir/

   

  https://rezhimesalem.ir/

   

  https://salamatnew.ir/

   

  https://rezhimlaghar.ir/

   

   

  https://sebnews.ir/

   

  https://zolangdiet.ir/

   

  https://zdiet.ir/

   

  https://xdiet.ir/

   

  https://truediet.ir/

   

  https://taqhzie.ir/

   

  https://wellfitdiet.ir/

   

  https://taghziehnew.ir/

   

  https://sibe-salamati.ir/

   

  https://sha-min.ir/

   

  https://gamewake.ir/

   

  https://giahpezeshkan.ir/

   

  https://ispmr.ir/

   

  https://megig.ir/

   

  https://storg.ir/