علت سوزش پا در شب و روش درمان (از متخصص)


آیا سوزش پا در طول روز باعث ناراحتی شما می شود یا شب بیدار می شوید؟ اگرچه سوختگی پا اغلب شکایت افراد مسن است. اما به دلایل مختلف می تواند به کسی آسیب برساند. از آنجا که یکی از مهمترین راههای مقابله با سوختگی های حساس پا از بین بردن علت آن است ، در زیر به شش علت اصلی سوختگی پا می پردازیم.

دلیل سوزش پا در شب: پاسخ متخصص

احساس سوزش پا در هنگام خواب ممکن است نشانه ای از نوروپاتی محیطی یا آسیب عصبی باشد. حدود نیمی از افراد مبتلا به دیابت زمانی دچار نوروپاتی محیطی می شوند که گلوکز اضافی در بدن آنها به دیواره رگ های خونی که اعصاب را تامین می کنند آسیب برساند. سایر علائم نوروپاتی محیطی شامل بی حسی ، سوزن سوزن شدن یا درد در پاها یا کاهش توانایی احساس گرما ، سرما و درد در پاها است. گاهی پزشک آزمایشاتی را برای بررسی عملکرد طبیعی اعصاب انجام می دهد. درمان نوروپاتی محیطی شامل روش هایی برای حفظ سطح قند خون در محدوده طبیعی ، مدیریت درد و مراقبت خوب از پا است.

احساس سوزش پا: پاسخ انجمن دیابت آمریکا

اگر احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در پاهای خود می کنید ، به این معنی است که اعصاب پای شما تحت تاثیر دیابت قرار دارد. “نوروپاتی دردناک” اصطلاحی است که برای توصیف درد بی دلیل پا در بیماران دیابتی استفاده می شود. افراد مبتلا به نوروپاتی دردناک معمولاً احساس می کنند که پاها سوزن سوزن می شوند یا احساس سوزش مبهمی در پاهای خود دارند که در شب بدتر می شود. البته این زمانی نوروپاتی در نظر گرفته می شود که علائم دیگری در مورد سوختگی پا نداشته باشید.

علاوه بر این ، ممکن است دچار گرفتگی عضلات پا شوید. از آنجا که نوروپاتی دردناک در هنگام بروز مشکل است ، بهترین درمان برای این بیماری کنترل قند خون برای جلوگیری از نوروپاتی است. این مشکل عصبی اغلب در مردان و همچنین افرادی که سالها مبتلا به دیابت بوده اند ، افراد قد بلند ، افراد سیگاری و همچنین افرادی که کنترل زیادی بر قند خون خود ندارند ، رخ می دهد.

اگر در حال حاضر از نوروپاتی دردناک رنج می برید ، بدانید که درمان هایی وجود دارد که حدود 50 درصد افراد مبتلا را تسکین می دهد. این درمان ها شامل استفاده از داروهای ضدافسردگی ، برخی داروهای قلبی و کرم های تهیه شده از فلفل چیلی (کپسایسین) است. این کرم ها برای حساسیت زدایی روی پا مالیده می شوند. خبر خوب این است که اگر با هیچ یک از این درمان ها بهبود نیابید ، درد ناشی از این نوروپاتی اغلب با گذشت زمان از بین می رود.

سوختگی پا در شب: سایر علل شایع

1- وضعیت پا

موقعیت پاها نحوه راه رفتن و فشار روی پاهای ما را تعیین می کند. در حالت ایده آل ، وزن ما هنگام راه رفتن به طور مساوی بر روی پاهای ما توزیع می شود ، اما گاهی اوقات موقعیت برخی افراد فشار موضعی را روی پاهای آنها وارد می کند. این فشار “نقاط داغ” ایجاد می کند که سپس باعث ایجاد احساس گرما ، قرمزی و سوزش می شود.

قوس بزرگ در وسط پا نمونه رایج این مورد است. در این حالت ، قسمتهای کمتری از پا روی زمین قرار دارد و بنابراین پاشنه و بیرون زدگی جلوی پا مهمترین مناطقی هستند که فشار را تحمل می کنند. هرگونه تفاوت در طول پاها نیز می تواند این مشکل را ایجاد کند ، حتی اگر اختلاف 6 میلی متر باشد ، زیرا در این حالت ، وزن یک پا بیشتر از پای دیگر است.

20 رازی که زبان شما درباره سلامتی شما می گوید!

برخی مشکلات و شرایط پزشکی در پا مانند میخچه ، پینه ، زگیل و مفاصل متورم برجسته نیز می تواند هنگام راه رفتن فشار بیشتری به پا وارد کند و به طور بالقوه باعث سوزش پا شود.

2- نوروپاتی محیطی (دیابت)

[webp-to-jpg output image]

نوروپاتی محیطی وضعیتی است که در آن عصبی که از ستون فقرات به نواحی اطراف ، بازوها و پاها منتقل می شود ، آسیب می بیند. مسیر این عصب از ستون فقرات تا پا فاصله زیادی دارد و هر نوع صدمه ای در هر نقطه ای از این مسیر می تواند منجر به علائم عصبی در پا از جمله بی حسی ، سوزن سوزن شدن و سوزش شود.

دیابت یکی از شایع ترین علل نوروپاتی محیطی است. تحقیقات نشان می دهد 61 درصد از استرالیایی های مبتلا به دیابت درجاتی از نوروپاتی را دارند. دلیل این امر افزایش و عدم کنترل قند خون در دراز مدت است که می تواند به اعصاب آسیب برساند ، دیواره های عصبی را ضعیف کرده ، انتقال سیگنال های عصبی را کند کرده و احساس طبیعی پا را تغییر دهد. این عوارض به تدریج ظاهر می شوند و با گذشت زمان بدتر می شوند. این بدان معناست که احساس سوزش پا شدت می یابد یا حتی ممکن است پا کاملا بی حس شود.

سایر علل نوروپاتی محیطی شامل بیماریهای خود ایمنی ، عوارض جانبی برخی درمانها مانند شیمی درمانی ، بیماریهای ارثی ، عفونتها ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و موارد دیگر است.

3- نورومای مورتون

نورومای مورتون یک توده دردناک و متورم در پا است که به دلیل التهاب عصبی که ناحیه خاصی را پوشانده است ، اغلب بین انگشتان دوم و سوم یا انگشتان سوم و چهارم ایجاد می شود. هنگامی که عصب متورم و تحریک می شود ، برخی علائم عصبی از جمله سوزش پا رخ می دهد.

در این شرایط ، احساس درد و سوزش در پا هنگام پوشیدن کفش های تنگ یا باریک بدتر می شود زیرا این مدل کفش استخوان های پا را به هم نزدیک می کند و در نتیجه عصب بیشتر فشرده و تحریک می شود.

برای تضعیف بدن چه بخوریم و چه کنیم؟ (از پروفسور کلوئی)

4- فشرده سازی یا گرفتگی عصب (سندرم تونل تارسال)

همه ما یک تونل کوچک در داخل مچ پا داریم به نام تونل تارسال. این تونل گذرگاهی برای بسیاری از تاندون ها ، شریان ها ، رگ ها و اعصاب مچ پا فراهم می کند. عصب تیبیای خلفی یکی از اعصاب این ناحیه است.

گاهی اوقات ساختارهای تونل پشتی ، از جمله عصب تیبیای خلفی ، فشرده می شوند و علائمی مانند سوزش پا ایجاد می کنند. دلایل فشرده سازی یا به دام انداختن این اعصاب عبارتند از داشتن کف پای صاف ، خار ، کیست یا تاندون متورم در تونل که عصب را پر و فشرده می کند ، آسیب به ناحیه مچ پا ، آسیب به ساختارهای تونل. Tarsal به دلیل تورم یا سایر شرایط التهابی که بر عصب فشار وارد می کند ذکر شد. نقاط مختلف دیگری نیز در امتداد عصب وجود دارد که ممکن است تحت فشار باشند.

5- آسیب عصبی ضربه ای (آسیب پس از سانحه)

مانند ماهیچه ها ، تاندون ها و رباط هایی که ممکن است در اثر ضربه آسیب ببینند ، اعصاب ما نیز می توانند آسیب ببینند و باعث ایجاد انواع علائم عصبی از جمله سوزش پا می شوند. این ضربه می تواند یک ضربه مستقیم به پا یا ساق باشد ، به عنوان مثال ، پای شخص می تواند به پای شما بخورد ، چیزی روی پای شما می افتد ، یک فوتبال به پای شما می خورد و غیره ، یا می تواند بسیار جدی تر باشد و به ستون فقرات ضربه بزند. عصب از کجا نشأت می گیرد. درد می کند.

6- عفونت پای ورزشکاران (عفونت قارچی)

قارچ پا نام یک عفونت قارچی است که می تواند باعث احساس سوزش موقت و خاصی در کف پا و بین انگشتان پا شود. این عفونت قارچی لایه های بیرونی پوست را درگیر کرده و در نتیجه باعث خشکی ، لایه برداری ، قرمزی ، خارش ، سوزش و آسیب به ظاهر پوست می شود.

عفونت های قارچی باعث تحریک می شوند زیرا قارچ از کراتین تغذیه می کند. کراتین پروتئینی است که در پوست ، مو و ناخن ها یافت می شود. خوشبختانه درمان عفونت های قارچی پوست بسیار ساده است و کافی است از داروی ضد قارچ استفاده کرده و مراقبت های لازم را در خانه انجام دهید.

نکاتی که پای شما به شما در مورد سلامتی شما می گوید!

سایر علل سوختگی پا

سایر علل سوزش پا که در مقالات پزشکی ذکر شده است عبارتند از: کمبود ویتامین (به ویژه ریبوفلاوین و ویتامین B12) ، اعتیاد به الکل ، نارسایی کلیه ، کم کاری تیروئید ، سندرم درد مزمن منطقه ای یا اختلالات ارثی مانند بیماری شارکو ماری-ثوت. ماری توت). سوزش پا نیز می تواند ایدیوپاتیک باشد ، به این معنی که علت مشخصی ندارد.

منبع 1 منبع 2

No Responses

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها
  https://2cindiet.ir/

   

  https://adiet.ir/

   

  https://atkinsshop.ir/

   

  https://arydiet.ir/

  https://badiet.ir/

   

  https://behsadiet.ir/

   

  https://cdiet.ir/

   

  https://chetorr.ir/

   

  https://cliksalamat.ir/

   

  https://clobfit.ir/

   

  https://dfdiet.ir/

   

  https://dietcolob.ir/

   

  https://dietdarmani.ir/

   

  https://dietforlife.ir/

   

  https://dietgroups.ir/

   

  https://dietiic.ir/

   

  https://dietition.ir/

   

  https://dietrejim.ir/

   

  https://dietsalamat.ir/

   

  https://dietsnews.ir/

   

  https://dranbaraa.ir/

   

  https://drbizh.ir/

   

  https://drrezbiz.ir/

   

  https://drshadibizhani.ir/

   

  https://drvitamind.ir/

   

  https://elmetaghzie.ir/

   

  https://exirsalamati.ir/

   

  https://fdiet.ir/

   

  https://fitanfood.ir/

   

  https://fitnesdiet.ir/

   

  https://fitaamin.ir/

   

  https://ganut.ir/

   

  https://foodketo.ir/

   

  https://ghafaridiete.ir/

   

  https://gi-si.ir/

   

  https://gvrt.ir/

   

  https://h-new.ir/

   

  https://happydiet.ir/

   

  https://healthdiets.ir/

   

  https://healthsnews.ir/

   

  https://hodafit.ir/

  https://kermanycom.ir/

   

  https://holodiet.ir/

   

  https://kermanyy.ir/

   

  https://ketogenicdiets.ir/

   

  https://ketodietshop.ir/

   

  https://nuteladiet.ir/

   

  https://nutgeram.ir/

   

  https://nutri-diet.ir/

   

  https://nutricell.ir/

   

  https://nutritionistsnews.ir/

   

  https://mdiet.ir/

   

  https://ketoshope.ir/

   

  https://oplasdiet.ir/

   

  https://parsiandiet.ir/

   

  https://ketozists.ir/

   

  https://laghariii.ir/

   

  https://limome.ir/

   

  https://lemondiet.ir/

   

  https://lagharifit.ir/

   

  https://maangdiet.ir/

   

  https://mi-xi.ir/

   

  https://na-hi.ir/

   

  https://na-se.ir/

   

  https://namnakk.ir/

   

  https://newsab.ir/

   

  https://newshealth.ir/

  https://nildiet.ir/

   

  https://novinn.ir/

   

  https://pcosdiet.ir/

   

  https://pezeshknew.ir/

   

  https://realnutrition.ir/

   

  https://reghim.ir/

   

  https://regimekhob.ir/

   

  https://rejimeketo.ir/

   

  https://rejimkermany.ir/

   

  https://rezhimdarmani.ir/

   

  https://rezhimeghazayi.ir/

   

  https://sabosdiet.ir/

   

  https://rezhimesalem.ir/

   

  https://salamatnew.ir/

   

  https://rezhimlaghar.ir/

   

   

  https://sebnews.ir/

   

  https://zolangdiet.ir/

   

  https://zdiet.ir/

   

  https://xdiet.ir/

   

  https://truediet.ir/

   

  https://taqhzie.ir/

   

  https://wellfitdiet.ir/

   

  https://taghziehnew.ir/

   

  https://sibe-salamati.ir/

   

  https://sha-min.ir/

   

  https://gamewake.ir/

   

  https://giahpezeshkan.ir/

   

  https://ispmr.ir/

   

  https://megig.ir/

   

  https://storg.ir/