عقب نشینی ناموفق بایدن از افغانستان: ما به تحقیقات جدی در مورد اینکه چه اتفاقی افتاده و چرا نیاز داریم


جدیداکنون می توانید به مقالات فاکس نیوز گوش دهید!

در ژوئیه گذشته، تماس‌های شهروندان آمریکایی، دوستان افغان، و هموطنان کهنه‌کار که در کنارشان خدمت می‌کردم، با مکرر و ناامیدی بیشتر سرازیر شد.

طالبان به سرعت به سمت کابل پیشروی می کردند، نیروهای امنیتی افغانستان در حال عقب نشینی بودند و دولت بایدن حداقل حمایت هوایی را برای متوقف کردن دستاوردهای طالبان در سراسر کشور ارائه می کرد.

گزارش‌هایی در ماه ژوئن منتشر شد مبنی بر اینکه جامعه اطلاعاتی ایالات متحده ارزیابی کرده بود که حکومت افغانستان بین شش ماه تا یک سال ممکن است سقوط کند. در کمتر از دو ماه، طالبان کنترل کابل را به دست گرفتند.

اعضای طالبان در جریان رژه نظامی طالبان در کابل، افغانستان، 14 نوامبر 2021، روی یک خودروی نظامی نشسته اند. (رویترز/علی خارا)

اعضای طالبان در جریان رژه نظامی طالبان در کابل، افغانستان، ۱۴ نوامبر ۲۰۲۱، روی یک خودروی نظامی نشسته اند. (رویترز/علی خارا)

پس از ۲۰ سال جنگ، خونریزی و سرمایه گذاری – افغانستان به کشور تحت کنترل طالبان بازگشت که زمانی خانه ای برای القاعده بود. در عرض چند هفته، ما به روزهای قبل از ۱۱ سپتامبر در افغانستان برگشتیم.

نزدیک به ۱ سال پس از خروج از افغانستان، ژنرال. کین می‌گوید «ما درست به جایی که در سال ۲۰۰۱ شروع کردیم بازگشته‌ایم»

آنچه در طول عقب نشینی ما رخ داد اساساً غیر آمریکایی بود. آمریکایی ها و ۱۳ خانواده ستاره طلایی مستحق پاسخ و پاسخگویی هستند.

چرا هوش ما اینقدر اشتباه گرفت؟ چرا دولت بایدن با پیشروی طالبان، حداقل حمایت هوایی از نیروهای افغان ارائه کرد؟ چرا پایگاه هوایی بگرام را رها کردیم و زندانیان تروریست خطرناک را پشت سر گذاشتیم؟ چرا میلیاردها دلار تجهیزات نظامی را پشت سر گذاشتیم؟ چرا هیچ کس در قبال حمله تروریستی که ۱۳ آمریکایی و بسیاری از غیرنظامیان افغان دیگر کشته شدند یا برای حمله هواپیمای بدون سرنشین نافرجام که غیرنظامیان بیگناه را کشت، پاسخگو نبود؟

انبوهی از مردم بیرون فرودگاه کابل، افغانستان، 25 اوت 2021 منتظر می مانند.

انبوهی از مردم بیرون فرودگاه کابل، افغانستان، ۲۵ اوت ۲۰۲۱ منتظر می مانند.
(تویتر/دیوید مارتینون از طریق رویترز/عکس فایل)

ما به پاسخ‌هایی نیاز داریم که چرا پرسنل نظامی آمریکایی مجبور شدند از فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی در یک شهر ۴ میلیون نفری تحت کنترل طالبان محافظت کنند، در حالی که دفاع از پایگاه هوایی بگرام آسان‌تر و هماهنگ کردن پروازهای تخلیه بسیار بهتر بود. چرا گروه‌های کهنه سربازان مستقل مجبور شدند برای بیرون کشیدن آمریکایی‌ها و متحدان خود – کاری که دولت ایالات متحده باید انجام می‌داد – گام بردارند؟

اینها سوالاتی است که اکنون و نه در سالهای آینده باید به آنها پاسخ داده شود.

اگر جمهوری‌خواهان در نوامبر امسال کنترل مجلس نمایندگان را به دست آورند، رئیس‌جمهور جدید باید جلسات تحقیقاتی کامل درباره خروج ناموفق و خونین را در اولویت قرار دهد. اینها باید به صورت علنی انجام شود و نه از طریق جلسات درهای بسته که در سال گذشته داشته ایم.

رئیس ستاد مشترک، مارک میلی، در جریان یک جلسه توجیهی با وزیر دفاع لوید آستین در پنتاگون، 1 سپتامبر 2021، در مورد پایان جنگ در افغانستان به سؤالی پاسخ می دهد.

رئیس ستاد مشترک، مارک میلی، در جریان یک جلسه توجیهی با وزیر دفاع لوید آستین در پنتاگون، ۱ سپتامبر ۲۰۲۱، در مورد پایان جنگ در افغانستان به سؤالی پاسخ می دهد.
(عکس AP/ سوزان والش)

با توجه به شکست های عظیم جامعه اطلاعاتی ما، وزارت دفاع و وزارت امور خارجه – این تحقیقات کنگره نیاز به نظارت گسترده قضایی با توانایی احضار همه این بخش ها به گونه ای دارد که اجازه نمی دهد یک وزارتخانه دیگری را مقصر بداند.

رها شدن بی پروا افغانستان فقط یک کشور استراتژیک را به یک گروه تروریستی واگذار نکرد. این کشور کشور دیگری را برای پناه بردن تروریست های جهانی فراهم کرد و پیام روشنی را به دشمنان ما در سراسر جهان ارسال کرد که ایالات متحده در کنار متحدان ما نخواهد ایستاد.

با انتشار تصاویر افغان های ناامید از هواپیماهای نظامی آمریکایی و فیلم های وحشیانه طالبان، تصویر ما به عنوان مدافع بین المللی آزادی لکه دار شد و دشمنان ما جسورتر شدند.

رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، ریاست جلسه ای را در سوچی، روسیه، 24 مه 2022 بر عهده دارد.

رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، ریاست جلسه ای را در سوچی، روسیه، ۲۴ مه ۲۰۲۲ بر عهده دارد.
(اسپوتنیک/میخائیل متزل/کرملین از طریق رویترز)

یادآوری شکست بایدن در افغانستان یک سال بعد

حتی رئیس ستاد مشترک، ژنرال مارک میلی، وقتی در جلسه سنا تحت فشار قرار گرفت، اگر خروج ما از افغانستان بر محاسبات ولادمیر پوتین برای حمله به اوکراین تأثیر بگذارد، «فکر می‌کنم مطمئناً امکان‌پذیر است».

مقامات حزب کمونیست چین، رژیم ایران و سایر مخالفان قطعاً به تبلیغات خود توجه داشتند.

کمیسیون افغانستان به سرپرستی سناتور تامی داکورث، D-Ill.، گزارشی را تهیه خواهد کرد که تمام ۲۰ سال جنگ در افغانستان را پوشش می دهد، بنابراین هر گونه تلاش برای کاهش شکست عقب نشینی را کمرنگ می کند. علاوه بر این، این گزارش تا دسامبر ۲۰۲۴ منتشر نمی شود، جدول زمانی مناسب برای دولت بایدن.

تا به امروز، هیچ یک از مقامات اصلی دولت ایالات متحده به دلیل عقب نشینی آشفته و عواقب ناشی از آن برکنار نشده است. حتی وزرای خارجه هلند و انگلیس نیز در نتیجه سوء مدیریت از عقب نشینی از سمت خود اخراج شدند.

رئیس جمهور جو بایدن از کاخ سفید در مورد وضعیت افغانستان صحبت می کند.  20، 2021.

رئیس جمهور جو بایدن از کاخ سفید در مورد وضعیت افغانستان صحبت می کند. ۲۰، ۲۰۲۱.
(AP Photo/Manuel Balce Ceneta)

با این حال، پرزیدنت بایدن از خروج ما به عنوان یک “موفقیت فوق العاده” استقبال کرد.

برای دریافت خبرنامه نظر اینجا را کلیک کنید

رئیس ستاد مشترک و مقامات اطلاعاتی شهادت داده اند که القاعده و داعش به طور کامل قصد حمله مجدد به کشور ما را دارند و با در دست داشتن طالبان در حال توسعه این توانایی هستند.

گزارش ماه ژوئن سازمان ملل نشان می دهد که القاعده “آزادی عمل” خود را در افغانستان افزایش داده است. در حالی که بسیاری از آمریکایی ها می خواهند تهدید ناشی از افغانستان را فراموش کنند، این تروریست ها ما را فراموش نکرده اند.

حمله اخیر که ایمن الظواهری رهبر القاعده را در کابل به قتل رساند قابل ستایش است، اما همچنین به سوالات جدی در مورد اینکه چرا رهبری القاعده آشکارا در افغانستان مانند سال ۲۰۰۱ عمل می کند، منجر می شود.

ایمن الظواهری رهبر القاعده در ویدئویی که در 5 آوریل 2022 منتشر شد، صحبت می کند.

ایمن الظواهری رهبر القاعده در ویدئویی که در ۵ آوریل ۲۰۲۲ منتشر شد، صحبت می کند.
(اصحاب از طریق AP)

برای دریافت برنامه FOX NEWS اینجا را کلیک کنید

من می ترسم که حمله دیگری از افغانستان انجام شود و ما مجبور شویم نیروهای خود را بدون هیچ متحد یا پایگاه منطقه ای برای حمایت از چنین ماموریتی به عقب برگردانیم. جلسات متمرکز و عمومی کنگره پاسخ های بیشتری را در مورد اینکه چگونه می توانیم با درس گرفتن از اشتباهات این دولت برای آن سناریو به بهترین وجه آماده شویم، ارائه خواهد داد.

در حالی که بهبودی لکه بر کشور ما سال ها طول خواهد کشید، کمترین کاری که کنگره می تواند انجام دهد این است که مسئولین را پاسخگو کند و اطمینان حاصل کند که این همه فداکاری در افغانستان بیهوده از دست نرفته است.

برای خواندن اطلاعات بیشتر از REP اینجا را کلیک کنید. مایکل والتز