شینزو آبه ژاپنی به ضرب گلوله کشته شد: رهبران جهان به نخست وزیر سابق ادای احترام می کنند


جدیداکنون می توانید به مقالات فاکس نیوز گوش دهید!

تیراندازی مرگبار به شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن، روز جمعه رهبران جهان را شوکه کرد و به سرعت اظهارنظرهای مملو از محکومیت و اندوه مقامات جهانی را به همراه داشت.

پرزیدنت جو بایدن هنوز بیانیه ای منتشر نکرده است، اما آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، این خبر را “تکان دهنده” و “عمیقاً ناراحت کننده” خواند.

دیگر رهبران جهان از گروه ۷، مانند امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، در توییتر نوشتند که “عمیقاً از حمله شنیع شینزو آبه شوکه شده است.”

وی افزود: “ژاپن در حال از دست دادن نخست وزیر بزرگی است که زندگی خود را وقف کشورش کرد و برای ایجاد تعادل در جهان تلاش کرد.”

مقامات بیمارستان تایید کردند که شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن در حین سخنرانی کمپین ترور شد.

این تصویر که در 6 ژوئیه 2022 گرفته شده است، شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن را نشان می دهد که در حال سخنرانی برای نامزد حزب لیبرال دموکرات (LDP) حاکم برای انتخابات مجلس علیا در یوکوهاما، حومه توکیو، کیچیرو آسائو است.

این تصویر که در ۶ ژوئیه ۲۰۲۲ گرفته شده است، شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن را نشان می دهد که در حال سخنرانی برای نامزد حزب لیبرال دموکرات (LDP) حاکم برای انتخابات مجلس علیا در یوکوهاما، حومه توکیو، کیچیرو آسائو است.
(YOSHIKAZU TSUNO/AFP از طریق گتی ایماژ)

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، گفت که از خبر تیراندازی شینزو “کاملاً وحشت زده و غمگین” است. چند ساعت بعد اضافه شد که “خبر فوق العاده غم انگیز” پس از اطلاع از تسلیم شدن او به جراحاتش بود.

او افزود: «رهبری جهانی او در زمان‌های نامشخص برای بسیاری به یادگار خواهد ماند.»

ترزا می، که در آخرین سال‌های حضور شینزو در مقام نخست وزیری ژاپن پیش از کناره‌گیری به دلیل کولیت اولسراتیو مزمن، نخست‌وزیر بریتانیا بود، او را «دولت‌مردی با بالاترین کالیبر» خواند.

او افزود: “یک شریک قابل اعتماد و متحد قابل اعتماد. یک میزبان کامل. اما همچنین صمیمی ترین و مهربان ترین دوستان.”

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق، که در دوران ریاست شینزو نیز دوران ریاست‌جمهوری خود را سپری می‌کرد، او را «یک واحد متحدکننده» خواند که مانند هیچ‌کس دیگری وجود ندارد.

اعتراض ژاپن به اعتراض چینی ها و کشتی های جنگی روسیه در نزدیکی جزایر مورد مناقشه: یک “نگرانی جدی”

در این عکس که توسط The Asahi Shimbun گرفته شده است، مردی که گمان می رود شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن را شلیک کرده باشد، توسط افسران پلیس در نارا، غرب ژاپن در 8 ژوئیه 2022 مورد حمله قرار می گیرد.

در این عکس که توسط The Asahi Shimbun گرفته شده است، مردی که گمان می رود شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن را شلیک کرده باشد، توسط افسران پلیس در نارا، غرب ژاپن در ۸ ژوئیه ۲۰۲۲ مورد حمله قرار می گیرد.
(آساهی شیمبون/از طریق رویترز)

ترامپ در بیانیه‌ای که در شبکه اجتماعی Truth Social منتشر شد، گفت: «تعداد کمی از مردم می‌دانند شینزو آبه چه مرد و رهبر بزرگی بوده است، اما تاریخ به آنها خواهد آموخت و مهربان خواهند بود.» مهمتر از همه، او مردی بود که کشور باشکوه خود، ژاپن را دوست داشت و گرامی می داشت. شینزو آبه بسیار دلتنگ خواهد شد.”

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان گفت که “شکه شده و عمیقاً اندوهگین است”.

وی در توییتی نوشت: «ما حتی در این ساعات سخت از نزدیک در کنار ژاپن هستیم.

رهبران منطقه ای از تایوان، کره جنوبی، سنگاپور و چین همگی از این خبر ابراز تاسف کردند. تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان در بیانیه ای گفت: “تایوان نیز یک دوست مهم و نزدیک خود را از دست داده است.”

حتی رهبران جهان که از لحاظ تاریخی روابط عمیق دیپلماتیک با ژاپن نداشتند، بلافاصله این حمله را محکوم کردند، زیرا وزارت امور خارجه ایران آن را “یک اقدام تروریستی” خواند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما به عنوان کشوری که قربانی تروریسم شده و رهبران بزرگی را به دست تروریست ها از دست داده ایم، اخبار را از نزدیک و با نگرانی دنبال می کنیم.

ترور شینزو به ویژه شوکه کننده بوده است زیرا ژاپن در زمره یکی از امن ترین کشورهای جهان برای زندگی قرار دارد.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، در مرکز، هنگام استقبال از وی توسط حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در مراسم ورود رسمی به کاخ سعدآباد در تهران، چهارشنبه 12 ژوئن 2019، یک گارد افتخاری را مرور می کند. رهبر ژاپن در ماموریت تهران برای کاهش تنش بین آمریکا و ایران.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، در مرکز، هنگام استقبال از وی توسط حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در مراسم ورود رسمی به کاخ سعدآباد در تهران، چهارشنبه ۱۲ ژوئن ۲۰۱۹، یک گارد افتخاری را مرور می کند. رهبر ژاپن در ماموریت تهران برای کاهش تنش بین آمریکا و ایران.
(آپ عکس/ابراهیم نوروزی)

برای دریافت برنامه FOX NEWS اینجا را کلیک کنید

خشونت با اسلحه در ژاپن برای سال‌ها پس از قانونی که در سال ۱۹۵۸ اساساً مالکیت اسلحه و شمشیر را ممنوع کرد، بسیار نادر باقی مانده است.

ژاپن به شهروندان این امکان را می دهد که پس از تکمیل یک برنامه ۱۳ مرحله ای، که شامل پیوستن به یک باشگاه شکار یا تیراندازی و یک پیشینه و فرآیند ارزیابی گسترده است، سلاح گرم داشته باشند.

سلاح مورد استفاده در تیراندازی روز جمعه مظنون به دست ساز بودن است.

آسوشیتدپرس در این گزارش مشارکت داشته است.