سخنگوی کاخ سفید درباره تصمیم خود مبنی بر درخواست مصونیت از ولیعهد در قتل خاشقجی توضیح داد


کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید درباره تصمیم دولت بایدن برای درخواست مصونیت از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در پرونده های حقوقی به اتهام نقش وی در قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار واشنگتن پست در سال ۲۰۱۸ توضیح داد.

“بنابراین، دوباره نگاه کنید، این مصونیت است. تعیین مصونیت قانونی است. این همان چیزی است که من قبلاً مطرح کردم. ایالات متحده به طور مداوم به سران دولت مصونیت رئیس دولت داده است، مانند نخست وزیران که مطابق با قوانین سازمانی عرفی است. “ژان پیر گفت. رویه ایالات متحده در مورد این موضوع، از جمله تعدادی از موارد مصونیت سران دولت از چهار دولت گذشته، دیرینه و ثابت است.

اظهارات او پس از آن بیان شد که وزارت امور خارجه روز پنجشنبه تصمیم گرفت که شاهزاده محمد، که از آن به عنوان MBS نیز یاد می شود، باید از شکایت در مورد نقش ادعایی خود در قتل خاشقجی مصون باشد.

وزارت امور خارجه با استناد به سابقه دیرینه در مورد این موضوع، این تصمیم را “صرفاً یک تصمیم قانونی” خواند.

دولت بایدن برای ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی مصونیت خواست: «فراتر از طنز»

پرزیدنت بایدن در 15 ژوئیه در کاخ سلطنتی آلسلام در جده عربستان سعودی مورد استقبال محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی قرار گرفت. طبق گزارش ها، شاهزاده در خلوت بایدن را مسخره کرد و گفت که تحت تأثیر او قرار نگرفته است.

پرزیدنت بایدن در ۱۵ ژوئیه در کاخ سلطنتی آلسلام در جده عربستان سعودی مورد استقبال محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی قرار گرفت. طبق گزارش ها، شاهزاده در خلوت بایدن را مسخره کرد و گفت که تحت تأثیر او قرار نگرفته است.
(دربار سلطنتی عربستان سعودی / جزوه / خبرگزاری آنادولو از طریق گتی ایماژ)

در این پرونده، وزارت امور خارجه گفته است که “در مورد ماهیت شکایت حاضر نظری ندارد و قتل فجیع جمال خاشقجی را به صراحت محکوم می کند.”

زمانی که پرزیدنت بایدن در سال ۲۰۱۹ برای سمت فعلی خود نامزد شد، گفت که قصد دارد رهبران سعودی را بر سر قتل خاشقجی «نقص» کند. او این اظهارات را در جریان مناظره اولیه حزب دموکرات در سال ۲۰۱۹ بیان کرد.

مقابله بایدن با ولیعهد سعودی در قتل خاشقجی

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روزانه در اتاق توجیهی مطبوعاتی برادی در کاخ سفید با خبرنگاران صحبت می کند.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روزانه در اتاق توجیهی مطبوعاتی برادی در کاخ سفید با خبرنگاران صحبت می کند.
(تراشه Somodevilla/Getty Images)

بایدن در سال ۲۰۱۹ در تالار شهر سی ان ان این واقعه را “قتل مستقیم” خواند.

برای دریافت برنامه FOX NEWS اینجا را کلیک کنید

دیدار روز دوشنبه بایدن با شی اولین دیدار این دو از زمان ریاست جمهوری بایدن بود.

دیدار روز دوشنبه بایدن با شی اولین دیدار این دو از زمان ریاست جمهوری بایدن بود.
(AP/Alex Brandon)

بایدن گفت: “و من فکر می کنم ما باید آن را به همین شکل میخکوب می کردیم. من در آن زمان علناً گفتم که باید اینگونه با آن رفتار کنیم و باید عواقبی در رابطه با نحوه برخورد ما با آن قدرت داشته باشیم.”

الیزابت پریچت از فاکس نیوز و آسوشیتدپرس در این گزارش مشارکت داشتند.