رئیس‌جمهور فنلاند، نخست‌وزیر، از این کشور می‌خواهند که «بدون تأخیر» برای عضویت در ناتو درخواست دهد.


جدیداکنون می توانید به مقالات فاکس نیوز گوش دهید!

رئیس جمهور و نخست وزیر فنلاند، کشوری در مرز روسیه، روز پنجشنبه با انتشار بیانیه ای از درخواست عضویت در سازمان پیمان آمریکای شمالی (ناتو) در بحبوحه تجاوزات کرملین به سمت شرق اروپا، به ویژه در اوکراین، حمایت کردند.

سائولی نینیستو رئیس جمهور فنلاند و سانا مارین نخست وزیر فنلاند در بیانیه ای مشترک گفتند: «عضویت در ناتو امنیت فنلاند را تقویت می کند. فنلاند به عنوان عضوی از ناتو، کل اتحاد دفاعی را تقویت خواهد کرد.

آنها خواستار اقدام فوری کشور شدند.

بریتانیا اتحاد دفاعی خود را با سوئد و فنلاند به عنوان کشورهای شناور عضویت در ناتو تقویت می کند

این رهبران افزودند: “فنلاند باید بدون تاخیر برای عضویت در ناتو درخواست دهد.” امیدواریم اقدامات ملی که هنوز برای اتخاذ این تصمیم لازم است، طی چند روز آینده به سرعت برداشته شود.»

رئیس جمهور فنلاند Sauli Niinistö (R) و نخست وزیر فنلاند Sanna Marin در یک کنفرانس مطبوعاتی در مورد تهاجم روسیه به اوکراین در هلسینکی فنلاند در 24 فوریه 2022 سخنرانی می کنند.

رئیس جمهور فنلاند Sauli Niinistö (R) و نخست وزیر فنلاند Sanna Marin در یک کنفرانس مطبوعاتی در مورد تهاجم روسیه به اوکراین در هلسینکی فنلاند در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ سخنرانی می کنند.
(عکس از MARKKU ULANDER/Lehtikuva/AFP از طریق گتی ایماژ)

در این بیانیه، نینیستو و مارین خاطرنشان کردند که این کشور درگیر “یک بحث مهم” در مورد عضویت در ناتو شده است، که برای آن “زمان لازم است تا پارلمان و کل جامعه موضع خود را در این مورد اعلام کنند.” این کشور همچنین به منظور توسعه “تماس های بین المللی نزدیک با ناتو و کشورهای عضو آن و همچنین با سوئد” به تعویق افتاد.

این بیانیه یک روز پس از آن منتشر شد که بریتانیا اتحادهای دفاعی خود با سوئد و فنلاند را تقویت کرد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا پس از دیدار با همتای سوئدی خود در توئیتی نوشت: «امروز ما با امضای یک اعلامیه مشترک همبستگی برای تقویت روابط امنیتی و دفاعی و نزدیک‌تر کردن ملت‌هایمان به یکدیگر، تاریخ را ساختیم.» ما به معنای واقعی کلمه و استعاره در یک کشتی هستیم.

نخست وزیر بریتانیا، بوریس جانسون، در سمت چپ، و رئیس جمهور فنلاند، ساولی نینیستو، برای گفتگو در هلسینکی، فنلاند، چهارشنبه، 11 می 2022 وارد کاخ ریاست جمهوری شدند.

نخست وزیر بریتانیا، بوریس جانسون، در سمت چپ، و رئیس جمهور فنلاند، ساولی نینیستو، برای گفتگو در هلسینکی، فنلاند، چهارشنبه، ۱۱ می ۲۰۲۲ وارد کاخ ریاست جمهوری شدند.
(AP Photo/Frank Augstein, Pool)

آلمان و ایالات متحده قبلاً توافقاتی برای دفاع از فنلاند و سوئد در برابر تجاوز روسیه دارند.

ماه گذشته مسکو تهدید کرد که اگر سوئد و فنلاند به ائتلاف نظامی بپیوندند، سلاح های هسته ای و موشک های مافوق صوت را در امتداد مرز غربی خود مستقر خواهد کرد.

رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، سمت راست، و رئیس جمهور فنلاند، سائولی نینیستو، در طول دیدار خود در کرملین در مسکو، روسیه، 29 اکتبر 2021 صحبت می کنند.

رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، سمت راست، و رئیس جمهور فنلاند، سائولی نینیستو، در طول دیدار خود در کرملین در مسکو، روسیه، ۲۹ اکتبر ۲۰۲۱ صحبت می کنند.
(میخائیل کلیمنتیف، اسپوتنیک، عکس استخر کرملین از طریق AP، فایل)

سوئد بیش از ۲۰۰ سال است که از اتحاد نظامی اجتناب کرده است، در حالی که فنلاند پس از شکست از اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم بی طرفی را اتخاذ کرد.

برای دریافت برنامه FOX NEWS اینجا را کلیک کنید

پایتخت فنلاند، هلسینکی، در سراسر خلیج فنلاند از پایتخت تاریخی روسیه، سنت پترزبورگ قرار دارد.