خطرات عود سلامتی || عوارض جانبی برای سلامتی چیست و چه فوایدی دارد؟


اطلاعات در مورد خطرات مکرر سلامتی متفاوت است. برخی مطالعات اثرات ضد افسردگی و ضد التهابی اجزای عود را نشان داده اند. مطالعات دیگر ارتباط بین عود استنشاق دود و اثرات منفی آن بر سلامتی مانند سرطان را نشان داده است.

بخور ماده ای است که برای تولید بوی معطر سوزانده می شود. در واقع ، کلمه “بخور” از یک کلمه لاتین به معنی “هیزم” آمده است. سوزاندن از زمان های قدیم وجود داشته است. در مراسم مذهبی در مصر باستان ، بابل و یونان از بخور استفاده می شد. برای قرن ها و تا به امروز ، مردم در سراسر جهان به دلایل مختلف از تکرار استفاده کرده اند.

آیا دود بخور می تواند برای سلامتی مضر باشد؟

اگر می خواهید از تکرار استفاده کنید ، باید تمام نکات ایمنی را نیز رعایت کنید. باید مطمئن شوید که امکان آتش سوزی وجود ندارد.

همین حالا با مشاوران پزشک خود از مشاوره آنلاین برخوردار شوید

بخور معمولاً از مواد طبیعی تهیه می شود. اولین بخورها از مواد معطر مانند مریم گلی ، رزین ، روغن ، چوب و غیره ساخته شد. با گذشت زمان ، مواد بیشتری به محتوای بخور اضافه شده است تا عطر ، توانایی احتراق و حفظ مواد موجود در بخور را بهبود بخشد.

برای استفاده از اکثر انواع بخورها به منبع آتش نیاز دارید. انتهای بخور ، که ممکن است مخروطی شکل ، چوبی ، گرد یا. باشد ، برای سوزاندن بخور توسط شعله روشن می شود. بخور طراحی شده است تا بوی شیرین و دلپذیری داشته باشد. همچنین ممکن است حاوی ذرات معلق باشد که به راحتی استنشاق می شوند. این بدان معناست که می تواند تأثیرات بالقوه ای بر سلامت فرد داشته باشد.

نکات برجسته خطرات مکرر سلامتی

خطرات سلامتی عود پزشک

بسیاری از فرهنگ ها برای سلامتی و حتی برای اهداف معنوی بخور می دهند. اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که دود مکرر می تواند برای سلامتی مضر باشد.

عود یک ماده دودی است. این ماده از مواد طبیعی ساخته شده است که با سوزاندن آن می توان دودی معطر و معطر ایجاد کرد. انواع مختلف بخورها رایحه و مواد مختلفی دارند. برخی از نمونه های این اجزا شامل سرو یا گلاب است. برخی از آنها با رزین و برخی دیگر با پودر ساخته می شوند. به طور کلی ، بخور برای بوی داخلی ، اهداف معنوی ، سلامتی و بیشتر خانه استفاده می شود.

مانند هر چیز دیگری که دود ایجاد می کند ، برای استفاده از دود بخور باید استنشاق شود. به تازگی ، تحقیقات در مورد اثرات منفی بخور بر سلامتی انجام شده است. بیایید نگاهی دقیق تر به مضرات احتمالی بخور بیاندازیم.

اگرچه برخی از داده ها نشان می دهد که مصرف مجدد داروها می تواند مزایای بالقوه ای برای سلامتی داشته باشد ، اما برعکس آن چطور؟ آیا استنشاق دود بخور می تواند مضر باشد؟ دود بخور شامل چندین جزء است. این مواد شامل ذرات ریز ناشی از احتراق و انواع گازها از جمله مونوکسید کربن هستند.

در مطالعه ای روی بزرگسالان چینی ، شواهدی یافت شد که استفاده از عود می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد.

به طور خلاصه ، استفاده از بخور برای مدت طولانی وجود داشته است و برای اهداف مختلفی از جمله اعمال مذهبی ، خنثی سازی بو ، مدیتیشن و آرامش استفاده می شده است. انواع داروها ، معمولاً داروهای گیاهی ، می توانند به عنوان اجزای تکرار استفاده شوند.

سرطان یکی از خطرات عود بیماری است

محققان در سنگاپور دریافتند که عود طولانی مدت با افزایش خطر ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی ریه همراه است. مطالعه بر روی کودکان عمانی نشان داد که استفاده از عود بیماری باعث خس خس سینه در کودکان مبتلا به آسم می شود. با این حال ، استفاده از عود با افزایش بروز آسم همراه نبود.

بخور شامل ترکیبی از مواد طبیعی و غیر طبیعی است که ذرات کوچک قابل استنشاق را تولید می کند. یک مطالعه در سال 2009 تأیید کرد که برخی از این ذرات سرطان زا هستند ، به این معنی که می توانند باعث سرطان شوند. این مطالعه همچنین ارتباط بین خطر بالای سرطان و استفاده از عود را نشان داد.

بیشتر این سرطان ها سرطان دستگاه تنفسی فوقانی یا سرطان ریه بودند.

مطالعه دیگری نشان داد که استنشاق بخور می تواند سرطانی تر از سیگار کشیدن باشد. این مطالعه فقط بر روی سلول های حیوانی و در شرایط آزمایشگاهی انجام شد.

وجود بسیاری از ترکیبات سمی و محرک در دود بخور همراه با ترکیبات معطر آن مشخص شده است ، به این معنی که می تواند اثرات مضر نیز ایجاد کند.

آسم

عود بیماری آسم ایجاد نمی کند ، اما می تواند باعث حمله آسم شود. یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که اجزای دود بخور برای سلولهای کشت شده در غلظتهای پایین تر از دود سیگار سمی است. لازم به ذکر است که در این مطالعه فقط چوب های بخور و یک نخ سیگار مورد ارزیابی قرار گرفت.

ذرات معلق موجود در دود بخور نه تنها حاوی مواد سرطان زا بلکه محرک نیز هستند. این بدان معناست که دود مکرر می تواند منجر به تعدادی از بیماری های تنفسی مانند آسم شود. در یک مطالعه بیش از 3000 کودک مدرسه ای از نظر آسم ، علائم آسم و عود بیماری مورد بررسی قرار گرفتند. این مطالعه نشان داد که بین استنشاق بخور ، آسم و علائم شبه آسم مانند خس خس سینه ارتباط وجود دارد.

ارتباط بین استفاده مجدد و افزایش نیاز به داروهای آسم نیز در این مقاله نشان داده شده است.

التهاب

خطرات سلامتی عود پزشک

مطالعات نشان می دهد که دودهای مکرر می تواند باعث التهاب مزمن در بدن شود. یک مطالعه نشان داد که دود مکرر نه تنها می تواند باعث التهاب در ریه ها شود ، بلکه باعث التهاب در کبد نیز می شود. این مطالعه محدود بود زیرا فقط در حیوانات انجام شد. این التهاب ناشی از پردازش ذرات معدنی به متابولیت ها است که باعث ایجاد استرس اکسیداتیو نیز می شود.

متابولیسم

ترکیبات موجود در دود بخور نیز می تواند بر متابولیسم تأثیر بگذارد. مطالعه ای روی موش ها نشان داد که استنشاق دودهای مکرر تأثیر منفی بر متابولیسم و ​​وزن دارد. دود مکرر باعث کاهش وزن ناخواسته و کاهش سطح کلسترول خوب می شود.

مطالعات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا این اتفاق می تواند برای انسان رخ دهد.

بخور از چه چیزی ساخته شده است؟

بخور معمولاً از یک ماده معطر تهیه می شود. آنها همچنین از چسب برای نگه داشتن ذرات معطر در کنار هم استفاده می کنند. مواد معطر مورد استفاده برای تهیه بخور معمولاً مواد گیاهی هستند. این مواد می توانند شامل انواع رزین ها ، پوست ، دانه ها ، ریشه ها و گل ها باشند.

مواد خاصی که در بخور استفاده می شود ممکن است بسته به منطقه و سازنده این محصول متفاوت باشد. برخی از نمونه های خاص از مواد معطر که می توانند برای تولید بخور در نقاط مختلف جهان استفاده شوند عبارتند از:

 • بخور دادن
 • دارچین
 • نعناع هندی
 • چوب صندل

چسب قابل اشتعال در بخور چیزی است که شعله ور می شود. احتراق به سوزاندن و تولید دود اجازه می دهد. مواد مورد استفاده به عنوان چسب در نقاط مختلف جهان متفاوت است ، اما ممکن است شامل مواردی مانند زغال سنگ یا پودر چوب باشد.

فرم مکرر

عودها اشکال مختلفی دارند ، از جمله:

 • پودر
 • درخت
 • باز پیچی
 • کنگر فرنگی

نحوه استفاده از تکرار

خطرات سلامتی عود پزشک

برای سوزاندن بخور ، ابتدا آن را به آرامی آتش بزنید. به عنوان مثال ، برای روشن کردن بخور چوب ، از فندک یا چوب کبریت برای روشن کردن نوک آن استفاده می شود. هنگامی که بخور روشن می شود ، شعله را به آرامی خاموش کنید. معمولاً با دمیدن، تکرار را خاموش کنید سپس بخور روشن می شود و شروع به تولید دود معطر می کند.

زمان سوزاندن بخور بسته به شکل آن متفاوت است. به عنوان مثال ، سوزاندن عود می تواند بین 50 تا 90 دقیقه طول بکشد. وقتی بخور کاملاً می سوزد ، خود به خود می رود. البته توجه داشته باشید که بخور دادن با خطر آتش سوزی همراه است.

برای سوزاندن بخور ، به یک بخور مخصوص نیاز دارید. این به کنترل بخور سوزان و خاکستر آن کمک می کند. بخورها را روی یک سطح نسوز قرار دهید. هرگز بخور سوزاننده گوشه خانه خود را بدون مراقبت رها نکنید.

شما می توانید انواع چوب بخور ، قرقره و جا بخور را به صورت آنلاین خریداری کنید.

آیا بخور دادن فوایدی برای سلامتی دارد؟

خطرات سلامتی عود پزشک

قرن ها است که در سراسر جهان از بخور استفاده می شود ، اما آیا بخور دادن فوایدی برای سلامتی دارد؟ تحقیقات محدودی در مورد فواید احتمالی بخور دادن وجود دارد. بسیاری از مطالعات موجود بر روی ترکیبات بخور و بخور انجام شده است.

استفاده از عود یکی از پایه های اصلی تمرین مذهبی و مدیتیشن از زمان های قدیم بوده است. اما آیا واقعاً بخور دادن اثر آرامش بخش یا روانگردان دارد؟

مطالعه ای در سال 2008 بر روی رزین های بخور نشان داد که این عود می تواند پاسخ مشابهی به داروهای ضد افسردگی ایجاد کند. علاوه بر این ، واکنشی به این ترکیب در مناطقی از مغز که با اضطراب و افسردگی مرتبط است مشاهده شد. همچنین گیرنده های مرتبط با احساس گرما را فعال کرد.

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که برخی از ترکیبات جدا شده از بخور و رزین های خزه دارای اثر ضد التهابی در موش ها هستند. محققان چندین ترکیب را از رزین ها جدا کردند و دریافتند که برخی از آنها ، بسته به دوز ، می توانند پاسخ التهابی را در موش ها مهار کنند.

با این حال ، لازم به ذکر است که محققان در این مطالعات با ترکیبات تصفیه شده رزین بخور کار کردند. مطالعات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا این ترکیبات در دودهای مکرر وجود دارند و آیا واکنش های مشابهی را در افراد ایجاد می کنند یا خیر.

اخرین حرف

از زمان های قدیم ، در سراسر جهان و در میان فرهنگ های مختلف از بخور استفاده می شده است. با توجه به احتمال آسیب مکرر دود ، بهتر است قبل از استفاده از عود با پزشک مشورت کنید.

منابع:

https://www.healthline.com/health/is-incense-bad-for-you

https://www.healthline.com/health/what-is-incense

No Responses

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها
  https://2cindiet.ir/

   

  https://adiet.ir/

   

  https://atkinsshop.ir/

   

  https://arydiet.ir/

  https://badiet.ir/

   

  https://behsadiet.ir/

   

  https://cdiet.ir/

   

  https://chetorr.ir/

   

  https://cliksalamat.ir/

   

  https://clobfit.ir/

   

  https://dfdiet.ir/

   

  https://dietcolob.ir/

   

  https://dietdarmani.ir/

   

  https://dietforlife.ir/

   

  https://dietgroups.ir/

   

  https://dietiic.ir/

   

  https://dietition.ir/

   

  https://dietrejim.ir/

   

  https://dietsalamat.ir/

   

  https://dietsnews.ir/

   

  https://dranbaraa.ir/

   

  https://drbizh.ir/

   

  https://drrezbiz.ir/

   

  https://drshadibizhani.ir/

   

  https://drvitamind.ir/

   

  https://elmetaghzie.ir/

   

  https://exirsalamati.ir/

   

  https://fdiet.ir/

   

  https://fitanfood.ir/

   

  https://fitnesdiet.ir/

   

  https://fitaamin.ir/

   

  https://ganut.ir/

   

  https://foodketo.ir/

   

  https://ghafaridiete.ir/

   

  https://gi-si.ir/

   

  https://gvrt.ir/

   

  https://h-new.ir/

   

  https://happydiet.ir/

   

  https://healthdiets.ir/

   

  https://healthsnews.ir/

   

  https://hodafit.ir/

  https://kermanycom.ir/

   

  https://holodiet.ir/

   

  https://kermanyy.ir/

   

  https://ketogenicdiets.ir/

   

  https://ketodietshop.ir/

   

  https://nuteladiet.ir/

   

  https://nutgeram.ir/

   

  https://nutri-diet.ir/

   

  https://nutricell.ir/

   

  https://nutritionistsnews.ir/

   

  https://mdiet.ir/

   

  https://ketoshope.ir/

   

  https://oplasdiet.ir/

   

  https://parsiandiet.ir/

   

  https://ketozists.ir/

   

  https://laghariii.ir/

   

  https://limome.ir/

   

  https://lemondiet.ir/

   

  https://lagharifit.ir/

   

  https://maangdiet.ir/

   

  https://mi-xi.ir/

   

  https://na-hi.ir/

   

  https://na-se.ir/

   

  https://namnakk.ir/

   

  https://newsab.ir/

   

  https://newshealth.ir/

  https://nildiet.ir/

   

  https://novinn.ir/

   

  https://pcosdiet.ir/

   

  https://pezeshknew.ir/

   

  https://realnutrition.ir/

   

  https://reghim.ir/

   

  https://regimekhob.ir/

   

  https://rejimeketo.ir/

   

  https://rejimkermany.ir/

   

  https://rezhimdarmani.ir/

   

  https://rezhimeghazayi.ir/

   

  https://sabosdiet.ir/

   

  https://rezhimesalem.ir/

   

  https://salamatnew.ir/

   

  https://rezhimlaghar.ir/

   

   

  https://sebnews.ir/

   

  https://zolangdiet.ir/

   

  https://zdiet.ir/

   

  https://xdiet.ir/

   

  https://truediet.ir/

   

  https://taqhzie.ir/

   

  https://wellfitdiet.ir/

   

  https://taghziehnew.ir/

   

  https://sibe-salamati.ir/

   

  https://sha-min.ir/

   

  https://gamewake.ir/

   

  https://giahpezeshkan.ir/

   

  https://ispmr.ir/

   

  https://megig.ir/

   

  https://storg.ir/