تلسکوپ فضایی جیمز وب نامزدهایی را برای اولین کهکشان ها پیدا می کند


جدیداکنون می توانید به مقالات فاکس نیوز گوش دهید!

تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) به دانشمندان کمک کرده تا نامزدهایی را برای برخی از اولین کهکشان هایی که تا به امروز دیده شده اند، بیابند.

GLASS-z13 یا GL-z13 با جمع‌آوری داده‌های GLASS (Grism Lens-Amplified Survey from Space) و تلسکوپ Webb Cosmic Evolution Early Release Science (CEERS) و جستجوی دورترین کهکشان‌ها پیدا شد.

روهان نایدو، از مرکز اخترفیزیک هاروارد، روز چهارشنبه در توییتی نوشت: «ما دو ویژگی برجسته پیدا کردیم که ویژگی کلاسیک بودن در جابه‌جایی‌های مضحک به سرخ را نشان می‌دهد – آنها به طور ناگهانی از تشخیص خوب به صفر می‌رسند.

طبق گفته آژانس فضایی اروپا (ESA) – شریک بین المللی در JWST با ناسا و آژانس فضایی کانادا (CSA) – اصطلاح “redshift” به چگونگی کشیده شدن طول موج نور و تغییر “انتقال” به سمت قرمز اشاره دارد. بخشی از طیف الکترومغناطیسی مقدار انتقال به قرمز با حرف “z” نشان داده می شود.

سیگنال رادیویی غیرمعمول توسط اخترشناسان در فاصله میلیاردها سال نوری شناسایی شد

هر چه انتقال به قرمز بالاتر باشد، منبع دورتر – و در زمان عقب تر است. در این مورد، جابه‌جایی ۱۱ و ۱۳ به سرخ به این معنی است که ما می‌توانیم این دو کهکشان را همانطور که بیش از ۱۳ میلیارد سال پیش وجود داشته‌اند، ببینیم.

این کهکشان‌ها به طور بالقوه مرز کیهانی ما را تنها تا ۳۰۰ میلیون سال پس از انفجار بزرگ پیش می‌برند!!! نایدو خاطرنشان کرد.

GLASS-z11 نیز کاندیدای تحت بررسی است.

GLASS-z13 در JWST NIRCam (Naidu و همکاران 2022).

GLASS-z13 در JWST NIRCam (Naidu و همکاران ۲۰۲۲).
(ترکیب تصویر: گابریل برامر (مرکز سحر کیهانی، موسسه نیلز بور، دانشگاه کپنهاگ). داده‌های خام: T. Treu (UCLA) و GLASS-JWST.)

ناسا می گوید که اکثر کهکشان ها بین ۱۰ میلیارد تا ۱۳.۶ میلیارد سال سن دارند و کیهان حدود ۱۳.۸ میلیارد سال سن دارد.

GN-z11 و HD1 دورترین کهکشان‌هایی بودند که قبلاً در جهان ما شناخته شده بودند.

Naidu نویسنده مقاله جدیدی در سرور preprint arXiv است که هنوز در حال بررسی است.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما به طور بالقوه به دورترین نور ستاره‌ای نگاه می‌کنیم که هر کسی تا به حال دیده است.

روی GLASS-z13 در JWST NIRCam بزرگنمایی کنید (Naidu و همکاران 2022).

روی GLASS-z13 در JWST NIRCam بزرگنمایی کنید (Naidu و همکاران ۲۰۲۲).
(تصویر: پاسکال اوش (دانشگاه ژنو و مرکز سحر کیهانی، موسسه نیلز بور، دانشگاه کپنهاگ). داده‌های خام: T. Treu (UCLA) و GLASS-JWST. NASA/CSA/ESA/STScI”)

توماس زوربوخن، دانشمند ارشد ناسا، در واکنش به این تحقیق در توییتی نوشت: “سوابق نجومی در حال از بین رفتن هستند و تعداد بیشتری متزلزل هستند.” “بله، من تمایل دارم که فقط زمانی تشویق کنم که علم به بررسی دقیق همتایان برسد. اما، این به نظر بسیار امیدوارکننده است!”

مریخ نورد ناسا شیء ریسمان مانند عجیبی را کشف کرد که ویروسی می شود

با این حال، گزارش شده است که دیگران برای تاج گذاری GL-z13 به عنوان “قدیمی ترین” مردد هستند.

در حالی که میلیاردها سال پیش وجود داشته است، دانشمندان به زمانی نگاه می کنند که جهان بسیار جوان بوده است.

مقامات ناسا می گویند اولین تلسکوپ فضایی جیمز وب که دوشنبه منتشر شد، کهکشان هایی را در اطراف یکدیگر نشان می دهد که نور آنها خم شده است.

مقامات ناسا می گویند اولین تلسکوپ فضایی جیمز وب که دوشنبه منتشر شد، کهکشان هایی را در اطراف یکدیگر نشان می دهد که نور آنها خم شده است.
(ناسا)

نایدو در ایمیلی به Vice گفت: «این به طور بالقوه دورترین کهکشان است، اما نمی‌توانیم بگوییم که قدیمی‌ترین کهکشان است یا نه». “به طور خاص، ما ممکن است آن را به عنوان ~۳۰۰ مشاهده کنیم [million years] پس از انفجار بزرگ ممکن است اخیراً شکل گرفته باشد یا حتی دورتر از آن شکل گرفته باشد – هنوز نمی توانیم کاملاً بگوییم.”

او افزود: “ما می خواهیم آن را به عنوان *دورترین* کهکشان شناخته شده از طریق طیف سنجی تایید کنیم.”

برای دریافت برنامه FOX NEWS اینجا را کلیک کنید

دانشمندان خاطرنشان می کنند که برای تایید یافته های آنها به مطالعات بیشتری نیاز است.

و با مشاهدات اضافی در حال انجام، تمام کهکشان‌هایی که توسط JWST تصویربرداری شده‌اند به کارشناسان کمک می‌کنند تا در مورد اولین کهکشان‌های جهان بیشتر بدانند.