تایوان حامی اصلی و متحد دفاعی خود را با ترور شینزو آبه از دست داد


جدیداکنون می توانید به مقالات فاکس نیوز گوش دهید!

با ترور شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق ژاپن، تایوان و ایالات متحده یکی از حامیان اصلی خود را علیه نظامی‌سازی چین در اقیانوس آرام از دست دادند.

آبه، محافظه‌کار اصلی سیاست ژاپن و اولین ملی‌گرای ژاپنی مخالف توسعه چین، متحد سرسخت تایوان بود زیرا تهدیدات «اتحاد مجدد» چین در حال افزایش بود.

سفارت تایوان در آمریکا در توییتی نوشت: “هیچ دوست واقعی‌تری برای تایوان وجود نداشته است. آبه که صریح و معتقد به دموکراسی است، روابط تایوان و ژاپن را به اوج جدیدی رساند.” با تأسف فراوان، عمیق ترین تسلیت خود را به اشتراک می گذاریم.»

شینزو آبه درگذشت: باسابقه‌ترین نخست‌وزیر ژاپن، پادشاه محافظه‌کار بود که روابط آمریکا را تقویت کرد

افسران و سربازان در 22 فوریه 2022 در جنوب غربی گوئیژو، استان گوئیژو، چین، آموزش انجام می دهند.

افسران و سربازان در ۲۲ فوریه ۲۰۲۲ در جنوب غربی گوئیژو، استان گوئیژو، چین، آموزش انجام می دهند.
(Costfoto/Future Publishing از طریق Getty Images)

آبه از تایوان به عنوان یک متحد کلیدی برای جلوگیری از تهاجم و توسعه چین دفاع می کرد و به طور معمول از حق حاکمیت خود این کشور جزیره ای مورد مناقشه حمایت می کرد.

هیو دوگان، مدیر ارشد سابق شورای امنیت ملی (NSC) در دوره ریاست جمهوری ترامپ، گفت: تصادفی نیست که در دوران ترامپ، روابط بین دو کشور هرگز قوی‌تر نبوده است. مورخان می‌گویند که حرفه آبه در دوران ترامپ به اوج رسیده است. همکاری و تبلیغ آبه از تایوان به طرز ماهرانه‌ای با نگرانی‌های فزاینده در مورد دیدگاه چین درباره فرصت‌هایش با تایوان مثلث‌بندی شد.

دوگان که به عنوان موقت نماینده ویژه ریاست جمهوری در امور گروگان‌ها نیز خدمت می‌کرد، به فاکس نیوز دیجیتال آبه گفت که حمایت آبه دیجیتال از تقویت حضور ایالات متحده در منطقه به ترامپ این امکان را می‌دهد که به کیم و کره شمالی سفر کند.

نخست وزیر سابق ژاپن، شینزو آبه، قبل از شلیک مردی در نارا، در غرب ژاپن، در 8 ژوئیه 2022، سخنرانی می کند.

نخست وزیر سابق ژاپن، شینزو آبه، قبل از شلیک مردی در نارا، در غرب ژاپن، در ۸ ژوئیه ۲۰۲۲، سخنرانی می کند.
(آساهی شیمبون/از طریق رویترز)

جمهوری خلق چین مدت‌ها مدعی حاکمیت بر تایوان و تنگه تایوان، نوار نسبتاً باریک اقیانوس بین جزیره تایوان و سرزمین اصلی چین است. ارتش چین بارها هواپیماهایی را برای آزمایش منطقه دفاع هوایی تایوان به این منطقه فرستاده است.

ژاپن فعالیت نظامی قاطعانه فزاینده چین در دریای چین شرقی و جنوبی را تهدیدی برای ثبات منطقه می داند. توکیو به ویژه نسبت به فعالیت های چین در نزدیکی جزایر مورد مناقشه حساس است.

ترور SHINZO ABE; تتسویا یاماگامی مظنون کیست؟

یک روز قبل از ترور آبه، یکی از مقامات جمهوری خلق چین که مسئول روابط با تایوان است، ادعا کرد که «اتحاد مجدد» دو کشور در حال نزدیک شدن است.

این اظهارنظرهای عجیب روز پنجشنبه در روزنامه دولتی چین، People’s Daily منتشر شد.

یک هواپیمای ترابری Y-20 نیروی هوایی ارتش آزادیبخش خلق چین در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی هوانوردی و هوافضای چین در شهر ژوهای، جنوب چین، 7 نوامبر 2018 اجرا می کند.

یک هواپیمای ترابری Y-20 نیروی هوایی ارتش آزادیبخش خلق چین در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی هوانوردی و هوافضای چین در شهر ژوهای، جنوب چین، ۷ نوامبر ۲۰۱۸ اجرا می کند.
(AP Photo/Kin Cheung، فایل)

لیو جییی که ریاست چین را بر عهده دارد دفتر امور تایوان، ابراز انتظارات از چین برای بازپس گیری تایوان در آینده نزدیک.

برای دریافت برنامه FOX NEWS اینجا را کلیک کنید

بر اساس ترجمه ساوث چاینا مورنینگ پست، لیو گفت: «قدرت همه جانبه رو به رشد و مزیت های سازمانی قابل توجه ما همچنان به کارایی در کار مرتبط با مسائل تایوان تبدیل می شود و روند اتحاد مجدد ملی را پیش می برد».

لیو در ادامه تهدید به سرکوب خشونت‌آمیز «نیروهای استقلال تایوان» و عقب‌نشینی قوی‌تر علیه مداخلات خارجی در درگیری کرد.