بمب گذاری در سومالی: حداقل ۱۰۰ نفر در حملات تروریستی الشباب کشته شدند


حسن شیخ محمد رئیس جمهور سومالی اعلام کرد که در انفجار دو خودروی بمب گذاری شده روز شنبه در موگادیشو پایتخت سومالی دست کم ۱۰۰ نفر کشته و ۳۰۰ نفر زخمی شدند.

الشباب، که پنتاگون آن را “فعال ترین شبکه القاعده در جهان از نظر جنبشی” توصیف می کند، مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت که وزارت آموزش کشور را هدف قرار داد.

در این تصویر که از رسانه های اجتماعی به دست آمده است، نمایی نشان می دهد که پس از انفجار خودروی بمب گذاری شده در وزارت آموزش سومالی در موگادیشو، سومالی، دود بلند می شود.

در این تصویر که از رسانه های اجتماعی به دست آمده است، نمایی نشان می دهد که پس از انفجار خودروی بمب گذاری شده در وزارت آموزش سومالی در موگادیشو، سومالی، دود بلند می شود.
(ابدیحلیم بشیر/از طریق رویترز)

نمای کلی صحنه یک انفجار در نزدیکی ساختمان وزارت آموزش و پرورش در امتداد خیابان K5 در موگادیشو، سومالی، 29 اکتبر 2022 را نشان می دهد.

نمای کلی صحنه یک انفجار در نزدیکی ساختمان وزارت آموزش و پرورش در امتداد خیابان K5 در موگادیشو، سومالی، ۲۹ اکتبر ۲۰۲۲ را نشان می دهد.
(رویترز/فیصل عمر)

رئیس جمهور محمد در ماه مه به قدرت رسید و اخیراً “جنگ تمام عیار” را علیه الشباب اعلام کرد و روز شنبه گفت که تعداد کشته ها ممکن است افزایش یابد.

او گفت: «مردم ما که قتل عام شدند… شامل مادرانی با فرزندانشان در آغوششان، پدرانی که شرایط پزشکی داشتند، دانش آموزانی که برای تحصیل فرستاده شده بودند، تاجرانی که با جان خانواده خود دست و پنجه نرم می کردند.

سنای لهستان روسیه را به عنوان “دولت تروریستی” به رسمیت شناخت

این مرگبارترین حمله موگادیشو از سال ۲۰۱۷ بود که یک کامیون بمب گذاری شده در همان مکان بیش از ۵۰۰ نفر را کشت.

غیرنظامیان در نزدیکی ویرانه های یک ساختمان در محل انفجار در امتداد خیابان K5 در موگادیشو، سومالی، 30 اکتبر 2022 جمع می شوند.

غیرنظامیان در نزدیکی ویرانه های یک ساختمان در محل انفجار در امتداد خیابان K5 در موگادیشو، سومالی، ۳۰ اکتبر ۲۰۲۲ جمع می شوند.
(رویترز/عبدرحمن حسین)

مردی از کنار بقایای وسایل نقلیه ویران شده در نزدیکی ویرانه های یک ساختمان در صحنه انفجار در امتداد خیابان K5 در موگادیشو، سومالی 30 اکتبر 2022 عبور می کند.

مردی از کنار بقایای وسایل نقلیه ویران شده در نزدیکی ویرانه های یک ساختمان در صحنه انفجار در امتداد خیابان K5 در موگادیشو، سومالی ۳۰ اکتبر ۲۰۲۲ عبور می کند.
(رویترز/عبدرحمن حسین)

ارتش ایالات متحده حملاتی را با دولت سومالی علیه الشباب در سال جاری هماهنگ کرده است، از جمله حمله هوایی در اوایل ماه جاری که عبدالله نادر، یک مقام ارشد را که در صف جایگزینی رهبر الشباب بود، به هلاکت رساند.

برای دریافت برنامه FOX NEWS اینجا را کلیک کنید

پرزیدنت بایدن در ماه مه حدود ۵۰۰ نیروی ویژه را به سومالی اعزام کرد.

رویترز در این گزارش مشارکت داشته است.