برخورد بایدن با ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی


جدیداکنون می توانید به مقالات فاکس نیوز گوش دهید!

پرزیدنت بایدن درباره قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار آمریکایی در سال ۲۰۱۸ توسط مقامات امنیتی سعودی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان صحبت کرد که در جریان دیدار روز جمعه آنها گفت که او “شخصا مسئول” قتل او نیست.

بایدن پس از دیدار با ولیعهد و پادشاه عربستان سعودی، سلمان بن عبدالعزیز آل سعید، در یک نشریه در دسترس گفت که درباره مسائل حقوق بشر از جمله مرگ خاشقجی صحبت کرده است.

بایدن درباره ام بی اس گفت: «او اساساً گفت که شخصاً مسئول آن نیست. من به او اشاره کردم و او گفت که شخصاً مسئول آن نیست و نسبت به کسانی که مسئول بودند اقدام کرد.»

خاشقجی یکی از همکاران واشنگتن پست بود و در سال ۲۰۱۸ توسط مقامات امنیتی سعودی کشته شد، اما مظنون به دست داشتن MBS بود.

مقامات می گویند بایدن وارد عربستان سعودی می شود و در مورد حقوق بشر، امنیت انرژی بحث می کند

بایدن گفت پس از آن بیشتر درباره اینکه چگونه برخورد با هرگونه مخالفت با انتقاد از دولت سعودی در سایر کشورها به عنوان نقض حقوق بشر تلقی می شود، ادامه داد.

بایدن، در جریان مناظره مقدماتی ریاست جمهوری دموکرات ها در سال ۲۰۱۹، قول داد که پادشاهی را به دلیل بدرفتاری با انسان ها، نقض قوانین بین المللی و خصومت آشکار با ایالات متحده – از جمله قتل خاشقجی، به یک “پریش” جهانی تبدیل کند.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که آیا از اینکه سعودی‌ها را منحرف می‌داند پشیمان است، گفت: من از هیچ چیز پشیمان نیستم.

بایدن افزود: “آیا پشیمان هستم؟ از هیچ چیزی که گفتم پشیمان نیستم.”

حنان الاتر خاشقجی، بیوه خاشقجی هفته گذشته با مقامات کاخ سفید دیدار کرد.

از رئیس‌جمهوری که روز جمعه به دلیل ضربه زدن به ام بی‌اس پس از ورود به کاخ سلطنتی السلام مورد انتقاد قرار گرفت، همچنین از او پرسیده شد که چگونه می‌تواند مطمئن باشد که قتل دیگری مانند قتل خاشقجی انجام نمی‌شود.

بایدن گفت: “خدا شما را دوست دارد. چه سوال احمقانه ای.” “چطور می توانستم از هر یک از اینها مطمئن باشم؟”

کاخ سفید می‌گوید عربستان سعودی با افزایش سطح تولید نفت موافقت می‌کند و به «تثبیت بازارها» کمک می‌کند.

با این حال، رئیس جمهور تأکید کرد که او “فقط به صراحت اعلام کرد که اگر چنین چیزی دوباره اتفاق بیفتد” “پاسخی خواهد داشت و خیلی بیشتر.”

«ببین، قبلاً از من شنیده‌ای که می‌گویم، و وقتی از شی جین پینگ انتقاد می‌کنم، به خاطر کار برده‌داری و کاری که آنها انجام می‌دهند… در کوه‌های غربی چین، و او گفت، من حق نداشتم از چین انتقاد کنم، و گفتم. بایدن گفت، ببین، من رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا هستم. و اینکه رئیس‌جمهور ایالات متحده در مورد نقض آشکار حقوق بشر سکوت کند، کاملاً با این که ما چه کسی هستیم، چه هستیم و چه کاری انجام می‌دهیم، چه اعتقادی داریم، همخوانی ندارد.»

برای دریافت برنامه FOX NEWS اینجا را کلیک کنید

بایدن افزود: “بنابراین من سکوت نمی کنم. آیا می توانم پیش بینی کنم که قرار است هر اتفاقی بیفتد، چه برسد به اینجا، چه رسد به هر نقطه دیگری از جهان؟ نه. اما من نمی دانم چرا همه شما اینقدر شگفت زده شده اید. روشی که من واکنش نشان می دهم. هیچ کس هرگز تعجب نکرده است. منظورم چیزی است که می گویم. سؤال این است که من گاهی تمام آنچه را که می خواهم می گویم.”

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه قبل از دیدارهای بایدن، گفت که رئیس جمهور وقت خود را صرف صحبت علنی در مورد موضوع حقوق بشر در طول این سفر خواهد کرد و «در مورد مسائل اساسی حقوق بشر در عربستان سعودی گفتگو خواهد کرد. “