آیا مقاومت به انسولین عامل چربی شکم است؟


اگر با وزن اضافی در معده خود دست و پنجه نرم می کنید ، مقاومت به انسولین می تواند این مشکل را ایجاد کند. انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده تولید می شود. یکی از وظایف آن انتقال قند از خون به سایر سلول های بدن است تا از قندها به عنوان انرژی استفاده شود.

هنگامی که قند خون بالا است – بعد از غذا یا نوشیدنی حاوی کربوهیدرات زیاد – به پانکراس گفته می شود که انسولین را در خون آزاد می کند. انسولین اغلب به عنوان “کلید” توصیف می شود زیرا به “باز کردن” درب سلول های ما برای ورود قندها کمک می کند.

وقتی بیش از حد کربوهیدرات مصرف می کنیم – نان ، غلات ، برنج ، ماکارونی ، کلوچه ، شیرینی ، نوشابه ، شکلات و غیره – سیستم حذف می شود. لوزالمعده مجبور به تولید انسولین اضافی برای جبران تمام قندهای اضافی در خون می شود.

در عین حال ، خود سلول ها ، یعنی. سلولهای عضلانی ، مقاوم در برابر انسولین هنگامی که این اتفاق می افتد ، لوزالمعده مجبور می شود انسولین اضافی تولید کند تا به در سلول ها ضربه بزند.

وجود این همه انسولین اضافی و قند اضافی در خون به دلایل مختلفی مضر است:

  • سطح بالای قند خون و انسولین می تواند یک عامل خطر برای بیماری های قلبی باشد.
  • سطح بالای انسولین می تواند باعث افت قند خون (قند) شما شود – شرایطی که به آن هیپوگلیسمی می گویند. هیپوگلیسمی ممکن است خفیف ، متوسط ​​یا شدید باشد. علائم ممکن است شامل خستگی ، ضعف ، لرزش ، گیجی ، سردرد ، تحریک پذیری ، گرسنگی و حالت تهوع باشد.
  • سطح بالای انسولین به ذخیره سازی قندهای اضافی به عنوان چربی کمک می کند – درست در معده.

نحوه تأثیر مقاومت انسولین بر افزایش وزن پیچیده است. اگر نسبت به انسولین مقاوم هستید ، سلول های شما ممکن است “گرسنه” گلوکز شوند ، زیرا قندها قادر نیستند از خون خارج شده و به سلول های شما در محل مورد نظر خود برسند. معمولاً احساس خستگی روحی و خستگی جسمی به دنبال دارد.

هنگامی که این اتفاق می افتد ، ممکن است متوجه شوید که به همان غذاهای غنی از کربوهیدرات که در ابتدا این مشکل را ایجاد کرده است ، روی آورده اید. بنابراین ، چرخه را با قند خون بالا ، انسولین بالا ، قند خون پایین و ذخیره چربی در معده حفظ می کنید.

علاوه بر چاقی ، سطح بالای انسولین اغلب با اختلالات کلسترول و / یا فشار خون بالا همراه است. وقتی این فرایندهای بیماری با هم اتفاق بیفتند ، سندرم متابولیک نامیده می شود.

بدون کنترل ، لوزالمعده به تولید بیش از حد انسولین ادامه می دهد تا در نهایت “خسته” شود و شروع به “بیرون آمدن” کند. در نتیجه ، لوزالمعده به سادگی نمی تواند به تولید انسولین کافی برای برآوردن نیازهای بدن ادامه دهد.

سطح قند خون افزایش می یابد – و همچنان باقی می ماند – و نتیجه اغلب دیابت نوع 2 است. علائم دیابت نوع 2 گاهی ظریف است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • اضافه وزن و چاقی
  • تشنگی زیاد
  • تکرر ادرار
  • بوی ادرار
  • کاهش وزن بدون تلاش
  • خستگی
  • پوست تیره زیر چانه ، کشاله ران یا زیر بغل.

مقابله با مقاومت به انسولین و دیابت نوع 2 با تغذیه ، ورزش و مدیریت استرس امکان پذیر است ، اما می تواند مشکل باشد. کاهش مصرف کربوهیدرات ها بسیار مهم است ، اما اشتیاق و خوردن احساسی می تواند بهترین تلاش شما را تضعیف کند.

بسیاری از زنانی که با آنها کار می کنم با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. بنابراین ، یکی از اولین کارهایی که از آنها می خواهم این است که از آنچه در احساسات آنها می گذرد آگاه باشند. اگر هوس غذا یا نوشیدنی خاصی می کنید و از نظر جسمانی گرسنه نیستید ، این س yourselfال را از خود بپرسید که “من واقعاً به چه چیزی هوس می کنم؟”

ممکن است تنها ، بی حوصله ، عصبانی ، غرق شده یا خسته باشید. می توانید از این آگاهی به عنوان اولین گام در یادگیری پرورش خود با چیزی غیر از غذا استفاده کنید.

استرس همچنین به دلیل تأثیر بر غدد فوق کلیوی نقش مهمی در مقاومت به انسولین دارد. وقتی استرس دارید ، بدن شما تولید کورتیزول را افزایش می دهد و کبد شروع به آزادسازی قند اضافی در خون می کند تا “شما را نجات دهد”.

این فرآیند می تواند منجر به ذخیره بیشتر چربی در ناحیه شکم شود. پیاده سازی ذهن آگاهی می تواند به آرامش این واکنش مبارزه یا گریز کمک کند.

و در نهایت ، ورزش مهم است ، اما گاهی اوقات یک روش ملایم تر بهتر است. آخرین چیزی که بدن شما به آن نیاز دارد ، استرس و احساس گناه بیش از حد به دلیل عدم تمرین کافی است! ورزش های آگاهانه مانند یوگا یا تای چی می تواند در کاهش عوارض استرس و ارتقاء احساس کلی رفاه مفید باشد.

وضعیت شما با دیابت نوع 2 یا مقاومت به انسولین چگونه است؟ برای به حداقل رساندن چربی شکم چه رویکردهایی را دنبال می کنید؟ لطفاً هرگونه استراتژی را که در مبارزه با مقاومت به انسولین مفید دانسته اید به اشتراک بگذارید.

سلب مسئولیت: اطلاعات موجود در این مقاله مراقبت های پزشکی حرفه ای نیست و نباید با آن برخورد شود.